.
.
.

افزایش سه برابری دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل در خراسان رضوی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی اعلام کرد که دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل در این استان به بیش از سه برابر افزایش یافته و از 40000 دانش‌آموز بیشتر شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه 12 دسامبر 2020 قاسمعلی خدابنده بر اساس بررسی‌های انجام شده از ترک تحصیل حدود 40000 دانش‌آموز خبر داد.

به گفته او، بیشتر این آمار به دانش‌آموزان دختر در «صالح‌آباد» که پایه متوسطه اول را ثبت‌نام نکرده‌اند، مربوط می‌شود و نشان می‌دهد که قطعا آمار دختران ترک تحصیل کرده بیشتر از پسران است و در مناطق محروم و مرزی نسبت به مناطق شهری آمار بالاتری وجود دارد.

خدابنده با بیان اینکه شرایط کرونا اقتصاد خانواده‌ها را هم دچار بحران کرده و در این امر بی‌تاثیر نبوده، از افزایش سه ‌برابری آمار ترک تحصیل نسبت به سال گذشته خبر داد.

مدیر کل آموزش‌پرورش خراسان رضوی افزود: «همچنین ترس از ابتلای به کرونا بی‌تاثیر نبوده و برخی خانواده‌ها مانع حضور فرزندان خود در مدرسه شده‌اند. البته بخشی از این آمار هم به دانش‌آموزانی مربوط می‌شود که در مدارس غیررسمی حضور پیدا می‌کنند، مانند مدارسی که در مساجد تشکیل می‌شود این مدارس در سامانه‌های آموزش و پرورش محاسبه نمی‌شوند».

گفتنی است، در حالیکه آمار دقیقی از تعداد دانش‌آموزان ترک تحصیل کرده در سال 99 ارائه نشده یک کارشناس آموزش و پرورش، این آمارها را «متفاوت و متناقض» توصیف کرد و به خبرگزاری ایسنا گفت: «آمار یک درصدی بازماندگی از تحصیل صحیح نیست. آمار خیلی بالاتر از اینهاست. مرکز پژوهش‌ها در گزارش ارزیابی‌اش از لایحه بودجه نوشته 696 هزار بازمانده و 237 هزار ترک تحصیلی داریم که در مجموع 933 هزار نفر می‌شود و هفت تا هشت برابر آمار اعلامی آموزش و پرورش است. آمارها دقیق نیستند».

مهدی بهلولی با بیان اینکه حدود 10 میلیون کم‌سواد و بی‌سواد در ایران وجود دارد، افزود: «با وضعیت خوبی مواجه نیستیم. آزمون‌های جهانی مانند تیمز و پرلز هم که هر چهار سال یکبار در پایه‌های چهارم و هشتم برگزار می‌شود نیز وضعیت فقر را نشان می‌دهد و در علوم تجربی از بین 47 کشور شرکت‌کننده رتبه 43 هستیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم