فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واکنش ایران به گفته‌های اردوغان درباره آذربایجان

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  سیاستمداران ایران به گفته‌های روز گذشته اردوغان که طی رژه نظامی درباره استان آذربایجان در ایران مطرح کرد، واکنش نشان دادند. از جمله وزیر امور خارجه این کشور و سخنگوی سابق دولت اصلاحات که به شدت اردوغان را مورد انتقاد قرار دادند.

  در همین رابطه، محمدجواد ظریف در صفحه توئیتر خود نوشت: «به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است».

  او افزود: «یا او نفهمید که علیه استقلال جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟ هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند».

  عبدالله رمضان‌زاده سخنگوی سابق دولت اصلاحات نیز در توئیتر خود با «جان ایران» نامیدن آذربایجان به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: «خلیفه عثمانی می‌گوید که دو سوی ارس را از هم به زور جدا کرده‌اند، باید به او گفت درست‌تر آن است که بگویی: باکو و بسیاری از مناطق اطراف آن را به زور از ایران جدا کرده‌اند».

  گفتنی است، روز گذشته اردوغان در رژه نظامی در باکو بیتی از آهنگ «آراز آراز» را خواند که برای ترک‌ها سمبل جدایی دو سوی «ارس» است.

  اردوغان که در این مراسم به همراه «الهام علی‌اف» رئیس دولت باکو شرکت کرده بود، بیتی از یک شعر درباره رود ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان خواند و همین باعث شد که اردوغان از سوی ایران به «تجزیه‌طلبی» متهم شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران