دستیار ویژه رئیس مجلس ایران: بخشی از عاملان ترور فخری‌زاده دستگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس ایران در امور بین‌الملل سه‌شنبه 8 دسامبر گفت، بخشی از عاملان ترور فخری‌زاده توسط دستگاه‌های امنیتی ما شناسایی و حتی دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیرعبداللهیان گفت: «عاملان اجرای این ترور که بخشی از آنها توسط دستگاه‌های امنیتی ما شناسایی و حتی دستگیر شده‌اند از عدالت فرار نخواهند کرد وحتما برخورد قوی پشیمان کننده‌ای با آنها خواهد شد».

Advertisement

او در ادامه گفت: «اما واقعیت این است که راجع به جزئیات این پروسه اطلاعاتی و امنیتی که وجود دارد برای برخورد با این شبکه من ترجیح می‌دهم متناسب با وضعیت پرونده و حساسیت‌هایی که وجود دارد دستگاه‌های ذیربط امنیتی که با اقتدار از امنیت جمهوری اسلامی ایران سال‌ها دفاع کرده و می‌کنند در زمان مناسب خودش ان شاءالله اعلام خواهد شد».

از سوی دیگر، حسین سلامی فرمانده‌ کل سپاه پاسداران ایران نیز در نشستی در مورد کشته شدن فخری‌زاده گفت، دشمنان باید منتظر واکنش‌های جمهوری اسلامی با کیفیت و وضعیتی که خودمان تعیین می‌کنیم، باشند.

این در حالی است که یک سایت خبری تحلیلی در گزارشی نوشت، یکی از پیامدهای منفی کشته شدن محسن فخری‌زاده دانشمند اتمی ایران بوجود آمدن شکاف و بحران میان وزارت اطلاعات ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اختلاف برسر نحوه تحقیقات در باره این حادثه است.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ایران وایر« Iran wire»، وزارت اطلاعات ایران در حال حاضر با احضار برخی از اعضای سپاه پاسداران، مرحله‎ای از تحقیقات در مورد ابهامات و نحوه قتل محسن فخری زاده را آغاز کرده است.

طبق گزارش ایران وایر به نقل از دو منبع مطلع، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با درخواست وزارت اطلاعات برای احضار اعضای خود مخالفت کرده است.

طبق این منبع سپاه پاسداران به طور رسمی به وزارت اطلاعات گفته است که هیچ کدام از اعضای خود را به وزارت اطلاعات احضار نخواهد کرد.

از سوی دیگر وزارت اطلاعات ایران معتقد است که تحقیق در مورد ترور محسن فخری زاده جز قلمرو صلاحیت‌های سپاه پاسداران نیست و این نهاد قدرت در این پرونده را ندارد. به اعتقاد وزارت اطلاعات ایران با توجه به عدم اطلاع سپاه پاسداران از مبانی کار اطلاعاتی و غرق شدن فرماندهانش در فساد مالی در سال‌های اخیر، این نهاد مشکلات امنیتی زیادی را برای ایران ایجاد کرده است.

طبق این گزارش اقدامات اخیر وزارت اطلاعات ایران علیه اعضای سپاه پاسداران ممكن است به افزایش درگیری مستقیم بین این دو نهاد امنیتی منجر شود. وزارت اطلاعات بر این باور است که روایت سپاه پاسداران از نحوه كشته شدن فخری زاده غیرواقعی است.

گفتنی است که نهادهای امنیتی ایران از سپاه تا وزارت اطلاعات در توضیح وشرح ترور محسن فخری زاده در تهران روایت‌های متفاوت و گاهی متناقض ارائه دادند. این روایت‌ها از کمین مسلحانه عناصر تروریستی، ماجرای تعقیب و گریز و سفر صاحب اتومبیل مورد استفاده در ترور گرفته شد تا استفاده از مسلسل خودکار ماهواره‌ای با هوش مصنوعی بسیار متنوع و متناقض بوده است.

مخالفان جمهوری اسلامی معتقدند که رژیم تهران هر وقت در مسائل امنیتی با شکست مواجه می‌شود، دست به چنین ترفندهای می‌زند.

به گفته مخالفان نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی هرگاه با خلل امنیتی یا نفوذ سرویس‌های اطلاعاتی خارجی در دستگاههای امنیتی خود مواجه می‌شوند تلاش می کنند از طریق متهم کردن یکدیگر ضعف امنیتی خود را توجیه کنند.این رویکرد رسمی و معمول 40 سال حکومت جمهوری اسلامی ایران است که معمولا با هدف بازگرداندن اعتبار و حیثت سرویس‌های اطلاعاتی ایران که با ترور فخری زاده به شدت آسیب دیدند، صورت می‌گیرد.

محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران روز جمعه 27 نوامبر طی یک انفجار و تیراندازی در بلوار شهر آبسرد دماوند کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم