آمریکا حسن ایرلو سفیر ایران نزد پیکارجویان حوثی را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه سیاست اعمال فشار حداکثری بر ایران از سوی آمریکا، روز سه‌شنبه هشتم دسامبر 2020 حسن ایرلو سفیر تهران نزد پیکارجویان حوثی یمن تحریم شد.

خبرگزاری رویترزبه نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد واشنگتن حسن ایرلو همچنین جامعة المصطفی را به فهرست تحریم‌ها افزود. ایرلو و جامعة المصطفی به دلیل ارتباط با تروریسم تحریم شدند.

پیش از این دادستانی نظامی یمن روز چهارشنبه 11 نوامبر 2020 از حسن ایرلو سفیر ایران نزد پیکارجویان حوثی به دلیل ورود پنهانی به خاک این کشور به قصد جاسوسی، تخریب و همکاری با شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی در انجام عملیات خصمانه علیه ملت و ارتش یمن شکایت کرده بود.

در جلسه‌ای که در دادگاه نظامی مأرب به ریاست قاضی عقیل تاج الدین و با حضور دادستان کل نظامی سرلشکر عبدالله الحاضری برگزار شد، پرونده جنایی متعلق به ایرلو به دادگاه ارائه شد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران 17 اکتبر 2020 اعلام کرد حسن ایرلو که از فرماندهان سپاه پاسداران ایران است، به عنوان سفیر ایران وارد صنعاء شد. این موضوع با واکنش دولت قانونی یمن مواجه شده و آن را تعیین حاکم نظامی بر پایتخت سابق یمن توصیف کرد. دولت یمن این اقدام ایران را ادامه اقدامات تحریک‌آمیز و تلاش برای «مشروعیت بخشی به اشغالگری خصمانه یمن و قانونی جلوه دادن دخالت‌ها و اهداف تخریبی تهران برای تهدید صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی» خواند.

دولت آمریکا می‌خواهد تا آخرین روز کاری خود به سیاست فشار حداکثری بر تهران ادامه دهد و کار را برای بازگشت مجدد جو بایدن به توافق برجام دشوار یا ناممکن کند. دولت ترامپ در سال 2018 از برجام خارج شد.

در همین راستا دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرده با همکاری تل‌آویو و برخی کشورهای حوزه خلیج عربی تا آخرین روز کاری‌اش در 20 ژانویه 2021 به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران ادامه خواهد داد و هر هفته یک تحریم جدید علیه ایران وضع می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید