.
.
.

نشریه وابسته به دفتر رهبر ایران: انتقام کشته شدن فخری‌زاده صرفا نظامی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هفته‌نامه حزب‌الله، وابسته به دفتر رهبر ایران، با تاکید بر «عقلانیت در نظام فکری اسلام» نوشت که انتقام قتل محسن فخری‌زاده که از او به عنوان «پدر هسته‌ای ایران» یاد می‌شود، صرفا «نظامی» نیست.

این نشریه با اشاره به سخنان علی خامنه‌ای که رعایت «عقلانیت در نظام فکری اسلام» را لازم دانسته بود نوشت: «اقدام متقابل منافع اسرائیل و آمریکا در منطقه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و حقوق بین‌الملل را با چالش‌های متعدد مواجه خواهد کرد».

این نشریه، قانون تصویب ‌شده در مجلس ایران که بر اساس آن این کشور «افزایش غنی‌سازی و توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی» را در دستور کار قرار داد را به عنوان یکی از اقداماتی برشمرد که در راستای پاسخ عقلانی به ترور فخری‌زاده انجام شده است.

قتل محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران که روز جمعه 27 نوامبر طی یک انفجار و تیراندازی در بلوار شهر آبسرد دماوند رخ داد، واکنش مقامات عالی‌رتبه ایران را در پی داشت.

علی خامنه‌ای رهبر ایران در پیامی بدون اشاره به نقش کشور یا گروهی خاص در این عملیات، از دست‌اندرکاران خواست «عاملان و آمران» این ترور را مجازات کنند.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نیز با متهم کردن اسرائیل در اجرای این قتل، تاکید کرد که این ترور «بی‌پاسخ» نخواهد ماند و انتقام خون فخری‌زاده از عوامل آن در «زمان مناسب» گرفته خواهد شد.

روزنامه فرهیختگان طی تحلیلی در چگونگی دادن پاسخ به این ترور از وجود دودستگی در ایران خبر داد. طرفداران دولت و اصلاحات معتقدند این ترور یک دام است و برای تقابل آمریکا با ایران طراحی شده تا ایران را وارد یک نزاع منطقه‌ای کنند، پس نباید در دام اسرائیل افتاد و هیچ واکنش جدی و علنی دست‌کم در این برهه زمانی که احتمال بازگشت آمریکا به برجام با روی کار آمدن بایدن قوت گرفته، نشان داد.

دسته دوم، منتقدان دولت و تندروان اصولگرا هستند که باور دارند اسرائیل با انگیزه‌های برجامی یا هر انگیزه دیگری اقدام به این ترور کرده است؛ اما این جنایت‌ها تنها با پاسخ واقعی و بازدارنده تمام خواهند شد وگرنه ایران بازهم شاهد ترور شخصیت‌های علمی و دفاعی خود خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم