شمخانی؛ می‌دانستیم فخری‌زاده هدف است اما دشمن شیوه «جدید، حرفه‌ای و تخصصی» به کار برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با بیان اینکه 20 سال است که «دشمن» به دنبال کشتن فخری‌زاده بود اعلام کرد که برای کشتن او از سبک و شیوه کاملا «جدید، حرفه‌ای و تخصصی» استفاده شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، دوشنبه 30 نوامبر 2020 علی شمخانی در حاشیه مراسم تدفین محسن فخری‌زاده مقام هسته‌ای و دفاعی ایران در گفت‌وگویی اظهار کرد: «دستگاه‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی به این اطلاعات رسیدند که ایشان هدف است و در همین نقطه‌ای که به شهادت رسید، قرار است اقدامی علیه ایشان صورت بگیرد».

او با بیان اینکه 20 سال است که «دشمن» به دنبال کشتن فخری‌زاده است، اما تا به حال موفق نشد، افزود: «تقویت لازم هم در رابطه با حفاظت ایشان صورت گرفت، اما این بار دشمن از سبک و شیوه کاملا جدید و حرفه‌ای و تخصصی استفاده کرد و متاسفانه موفق شد که بعد از 20 سال به هدف خودش برسد».

به گفته شمخانی، این بار هم سیستم‌های اطلاعاتی ایران احتمال وقوع حادثه علیه فخری‌زاده و محل بروز احتمالی حادثه را پیش‌بینی کرده بودند اما به علت تواتر اخبار در طول این 20 سال «جدیت مورد نیاز» اعمال نشد و این بار آنها موفق شدند و پیش از این، عملیات‌‌های ناکام فراوانی بود که محقق نشد.

گفتنی است، روز جمعه 27 نوامبر طی یک انفجار و تیراندازی محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران در بلوار شهر آبسرد دماوند در عملیاتی مسلحانه کشته شد.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران، گزارش داد که خودروی مورد استفاده در حمله، به صورت خودکار و با کنترل از راه دور سلاح اتوماتیک، در نزدیکی ماشین فخری‌زاده منفجر شد و هیچ عامل انسانی برای ترور او در محل حضور نداشت.

منبعی آگاه به شبکه پرس تی‌وی گفت بقایای سلاح مورد استفاده در ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایران که روز جمعه هدف حمله قرار گرفت، نشان می‌دهد که این سلاح در اسرائیل ساخته شده است.

شبکه پرس تی‌وی نیز به نقل از منبعی آگاه اعلام کرد بقایای سلاح مورد استفاده در ترور او نشان می‌دهد که این سلاح اسرائیل است.

پیش از این، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران و دیگر مقامات این کشور، اسرائیل را به انجام این اقدام متهم کرده و وعده دادند در زمان مقتضی واکنشی مناسب به آن نشان خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم