نامه ایران به سازمان ملل متحد و شورای امنیت در پی ترور دانشمند ایرانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای برجسته ایرانی جمعه 27 نوامبر 2020 نماینده ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت بیان کرد که این کشور «نشانه‌های خطرناکی از نقش داشتن اسرائیل» در ترور فخری‌زاده را شناسایی کرده و حق دفاع از خود را برای خود محفوظ می‌داند.

مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل جمعه طی نامه‌ای به آنتونیو گوتیرش دبیرکل این سازمان و شورای امنیت که خبرگزاری «رویترز» نیز از مفاد آن مطلع شده، گفت ایران حقوقش در دفاع از خود را محفوظ دانسته و همه تدابیر ضروری را برای دفاع از مردم و تامین منافع این کشور اتخاذ خواهد کرد.

نماینده ایران در سازمان ملل در ادامه این نامه درباره هر گونه به قول او اقدامات «متهورانه» آمریکا و اسرائیل علیه ایران به ویژه در مدت باقی‌مانده از دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ هشدار داد.

از سویی فرحان حق سخنگوی سازمان ملل متحد تاکید کرد که آنتونیو گوتیرش دبیرکل این سازمان خواستار خویشتن‌داری و اجتناب از هر گونه اقدامی شده که ممکن است در پی ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای برجسته ایرانی، به تشدید تنش‌ها در منطقه بیانجامد.

شایان ذکر است ایران جمعه، پیش‌ از این به کشته شدن محسن فخری‌زاده یکی از برجسته‌ترین دانشمندان هسته‌ای این کشور اذعان و اعلام کرد او و 6 تن از همراهانش در درگیری مسلحانه‌ای در نزدیکی تهران ترور شدند.

به دنبال آن ایران به سرعت تهدید کرد که به عملیات ترور دانشمند هسته‌ای این کشور واکنش نشان خواهد داد.

در این راستا مشاور نظامی علی خامنه‌ای رهبر ایران و همچنین سپاه پاسداران ایران تهدید به واکنش کردند و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز از نشانه‌های قوی مبنی بر نقش داشتن اسرائیل در ترور فخری‌زاده سخن به میان آورد.

از سویی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران ترور فخری‌‌زاده را ضربه‌ای سخت و سنگین توصیف کرد.

شایان ذکر است که فخری زاده یکی از برجسته‌ترین دانشمندان ایرانی در زمینه برنامه تسلیحات هسته‌ای این کشور است و رسما در پست ریاست مدیریت سازمان تحقیقات و توسعه وزارت دفاع ایران انجام وظیفه می‌کرد.

وزارت خارجه آمریکا در سال 2008 محسن فخری‌زاده را به دلیل نقش او در «فعالیت‌ها و عملیات‌هایی که منجر به توسعه برنامه هسته‌ای ایران شده» در لیست تحریم‌ها قرار داده بود، اسرائیل نیز پیش‌ از آن فخری‌زاده را به نقش داشتن در برنامه هسته‌ای «نظامی» ایران، که تهران وجود آن را تکذیب می‌کند، متهم کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید