ویدئو؛ روزی که نتانیاهو پرده از چهره «مرد در سایه» ایران برداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تلویزیون دولتی ایران خبر ترور محسن ‌فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای این کشور را تائید کرد که دو سال پیش از سوی اسرائیل به عنوان مسئول برنامه ‌هسته‌ای نظامی ایران در دهه نخست قرن بیست و یکم از او یاد شده بود.

این دانشمند ‌هسته‌ای، مسئول برنامه موسوم به «امد» بود که به گفته اسرائیل در سال 2018 ، برنامه ای نظامی برای بررسی فواید ساخت سلاح ‌هسته‌ای بود.

Advertisement

ترور جمعه 27 نوامبر ‌فخری‌زاده، یادآور سخنان دو سال پیش نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مورد برنامه ‌هسته‌ای ایران بود که طی آن تاکید کرد تهران به تلاش های ‌هسته‌ای خود ادامه خواهد داد.

نتانیاهو در آن زمان یکی از اسنادی را بر ملا کرد که در آن عکسی از محسن ‌فخری‌زاده به عنوان مسئول این برنامه نشان داده شد.

فخری‌زاده کیست؟

بسیاری از رسانه‌های اروپایی واسرائیلی از ‌فخری‌زاده به عنوان «مرد درسایه» یاد کرده‌اند که به دلیل محافظت زیاد از او و پنهان بودن تحرکاتش، چهره شناخته شده‌ای نیست.

روزنامه نیویورک تایمز ‌فخری‌زاده را رابرت اوپنهایمر ایران نامید که پدر بمب ‌هسته‌ای آمریکا و یکی از مسئولان اصلی پروژه منهاتن در دهه 40 قرن گذشته بود.

فخری‌زاده متولد 1961، دانشمند ‌هسته‌ای و مسئول ساخت سلاح که بر اساس برخی گزارش‌ها از افسران ارشد سپاه پاسداران نیز بود.

مرد سایه

فخری‌زاده، استاد فیزیک دانشگاه امام حسین بود که حاکمیت ایران همواره با مصاحبه آژانس انرژی ‌هسته‌ای با او مخالفت می‌کرد.

به گفته رسانه‌های اسرائیلی، ‌فخری‌زاده از سال 1991 مسئولیت پروژه موسوم به 111 ویژه برنامه ‌هسته‌ای ایران را با همکاری با وزارت دفاع بر عهده داشت و به همین دلیل بود که این فرد از سوی سرویس‌های اطلاعاتی غرب، یک هدف محسوب می‌شد.

روزنامه یدیعوت احرونوت نیز از او به عنوان نیروی پیش‌بر ایران در ایده دستیابی به کلاهک‌های ‌هسته‌ای برای موشک‌های بالستیک در ایران یاد کرده است.

شایان ذکر است که ‌فخری‌زاده در هیچ یک از مذاکرات مربوط به پرونده ‌هسته‌ای ایران حضور نداشت و ظهور رسانه‌ای چندانی هم از او به دلیل «فرار از ترور»، ثبت نشده است زیرا ترور دانشمندان ‌هسته‌ای ایران در سال‌های گذشته رخ داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم