امام جمعه اسالم گیلان: خجالت‌آور است که مجبوریم درباره قیمت مرغ و تخم‌مرغ صحبت کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امام جمعه اسالم گیلان در تریبون نماز جمعه که به صورت مجازی و بدون مستمع برگزار شد ضمن انتقاد از گرانی مرغ و تخم‌مرغ تاکید کرد که این مشکل از آمریکا و ترامپ و بایدن نیست و مطرح شدن این مشکل در تریبون نماز جمعه را «خجالت‌آور» توصیف کرد.

ائمه جمعه این هفته در ایران، برای جلوگیری از شیوع کرونا در پیام‌های مجازی خطبه‌های خود را ایراد کردند؛ خطبه‌هایی که بیشتر حول محور گرانی و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌چرخید.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، جمعه 27 نوامبر 2020 رسول فلاحتی در تریبون مجازی نماز جمعه با تاکید بر اینکه صبر مردم به معنای آن نیست که دستگاه‌های متولی برای مهار گرانی‌ها ورود نکنند، گفت: «ورود دستگاه قضا در برخورد با گرانی‌ها مطالبه مردم است و دادستان‌ها به عنوان مدعی‌العموم برای مقابله با گرانی‌ها ورود کرده و مجازات سختی را برای عوامل گرانی اعمال کنند».

به گفته او دو گروه برای مردم مشکل ایجاد کرده‌اند، گروه نخست «دستگاه‌ها و کارخانه‌های دولتی» هستند که گرانی را آهسته به جامعه تزریق می‌کنند و گروه دوم بعضی از «فروشندگان و واسطه‌گران فرصت‌طلب» که به گرانی‌ها دامن می‌زنند.

امام جمعه اسالم با بیان اینکه امروز افراد کوچه و بازار هم می‌دانند وقتی قیمت مرغ پرکنده بالا می‌رود مشکل از آمریکا و ترامپ و بایدن نیست، تاکید کرد که مشکل از «نبود همت داخلی» است که به وقت محصولات کشاورزی مورد نیاز دام و طیور را تولید نکرده که اکنون گوشت و مرغ و لبنیات و تخم‌مرغ و روغن گران می‌شود و مردم از خرید آن ناتوان می‌شوند.

او در ادامه گفت: «خجالت‌آور است که مجبوریم در تریبون نمازجمعه از قیمت مرغ و تخم‌مرغ صحبت کنیم».

بیش از سه ماه است که قیمت مرغ و تخم‌مرغ در ایران جهشی ناگهانی یافته است. هر یک از مسئولان و فروشندگان دلایل خاص خود را برای این ‌گرانی مطرح می‌کنند، بدون اینکه این مشکل حل شود.

این گرانی باعث شده سبد خانوارها به خصوص اقشار ضعیف جامعه در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب و کارها از خرید مرغ ناتوان بماند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر یک کیلوگرم مرغ 35 تا 38 هزار تومان، سینه 70 هزار تومان، فیله 80 هزار تومان و هرشانه تخم مرغ 33 تا 38 هزار تومان برسد، هر چند در میادین میوه و تره‌بار و انتظار صف‌های طولانی مرغ با نرخ مصوب عرضه می شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم