دو شرط وزیر خارجه احتمالی بایدن برای ایران جهت بازگشت به برجام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزیر امور خارجه احتمالی جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا ضمن تعیین دو شرط برای ایران اعلام کرد که تنها در صورتی کشورش به برجام باز می‌گردد که ایران در برنامه موشکی محدودیت ایجاد کرده و حمایتش از نیروهای نیابتی را در منطقه متوقف کند.

بر اساس گزارش رویترز، کریس کونز درباره بازگشت آمریکا به برجام گفت: «واشنگتن در صورتی از برجام حمایت می‌کند که راهی رو به جلو در زمینه محدود کردن برنامه موشکی آنها (ایران) و حمایتشان از نیروهای نیابتی ایجاد کند. این دو باید همزمان اتفاق بیفتند».

Advertisement

او این اظهارنظر را پس از وعده بایدن که گفته بود در صورت پیروزی در انتخابات به برجام برمی‌گردد، مطرح کرد.

شرط رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا نیز در زمان مطرح شدن وعده بازگشت به برجام، همزمان با محدودیت در برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه مطرح شده بود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در 8 مه 2018 رسما از برجام خارج شد و ایران را متهم به حمایت از حزب‌الله، طالبان، القاعده و سایر سازمان‌هایی کرد که آن‌ها را تروریستی نامید، و در پی آن بازگشت تحریم‌ها و اعمال تحریم‌های سخت‌تر از گذشته را آغاز کرد.

در واکنش به این اقدام آمریکا، علی خامنه‌ای رهبر ایران به سازمان انرژی اتمی این کشور دستور داد تا مقدمات لازم برای غنی‌سازی اورانیوم و دستیابی به 190 هزار سو در قالب برجام را آغاز کند.

کریس کونز سناتور ایالت دلاور در سنای ایالات متحده آمریکا است که برای نخستین‌بار در 15 نوامبر 2010 به‌ عضویت این مجلس درآمد. او عضو کمیته روابط خارجی سنا و یکی از طرفدار سرسخت اسرائیل است.

در کنار نام کریس کونز برای تصدی سمت وزیر خارجه، نام‌های دیگری از قبیل ونی بیلکین، مشاور سیاست خارجی بایدن، سناتور کریس مورفی، سوزان رایس مشاور سابق امنیت ملی دولت اوباما و ویلیام برنز معاون سابق وزیر خارجه ایالات متحده نیز مطرح است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم