پمپئو: ما در راستای مقابله با تهدید ایران در منطقه کار می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پنج‌شنبه 19 نوامبر تأکید کرد که واشینگتن در ضدیت با تهدید‌آفرینی ایران فعالیت دارد و تحریم‌های دیگری را علیه آن اعمال می‌کند.

او در نشست خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و عبداللطیف الزیانی وزیر خارجه بحرین در بیت‌المقدس افزود: «ما در خصوص چگونگی حفاظت از آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها از گزند رژیم ایران در منطقه صحبت کردیم که هنوز هم پشتیابان درجه یک تروریسم در جهان است.»

پمپئو افزود: «اسرائیل حمایت بسیار چشم‌گیری را از کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران ارائه داده‌است. این موج تحریم‌های جدید علیه مسئولان بلندپایه رژیم با سالروز کشتار شهروندان ایرانی در شهر مشهد همزمان شده که در تظاهراتی مسالمت جویانه علیه فساد شرکت کرده بودند. ما در کنار مردم ایران در برابر قانون‌شکنی‌های رژیم ایران ایستاده‌ایم.»

باید توجه داشت که رژیم ایران، ترفندهایی را برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه خود در پیش گرفته و به کار می‌بندد.

تحقیقات به عمل آمده از سوی آمریکا نشان داده که شرکت باربری دولتی ایران به شبکه پیچیده‌ای از شرکت‌های ساختگی در هنگ کنگ مرتبط شده‌است.

ایران زیر فشارهای فزاینده ناشی از تحریم‌های آمریکا، راهی جز متوسل شدن به دور زدن تحریم‌ها برای فرار از آنها را پیش روی خود نیافته ‌است.

تحقیقات سایت آمریکایی «رادیو آسیای آزاد» روشن کرده که ایران با استفاده از شرکت‌های ساختگی و معاملات مشکوک در هنگ کنگ به مدت بیش از 10 سال، تحریم‌های آمریکا را دور زده است.

به گفته یک منبع آگاه آمریکایی، 4 شرکت باربری ثبت شده در هنگ کنگ به عنوان طرف‌های تجاری با خطوط باربری ایران ثبت شده‌اند که هدف از این کار، پنهان کردن نام مالکان واقعی این شرکت‌ها بوده است.

این تحقیقات نشان داده که نام مردی بیست ساله مقیم شانگهای در لیست 37 شرکت ثبت شده در هنگ کنگ دیده می‌شود که 10 اقیانوس‌پیما و 5 نفت کش را در اختیار دارد که بیشترشان در پیوند با شرکت دولتی باربری ایران که پیشتر متهم به نقل و انتقال موشک‌های بالستیک و مواد هسته ای و سلاح برای ایران شده‌ است.

سازمان ملل خواهان بلوکه‌کردن تمامی دارایی شرکت دولتی باربری ایران و نمایندگان آن شده اما تحقیقات بیانگر این است که این مصوبات در هنگ کنگ اجرا نشده زیرا دستکم 11 شرکت در حال همکاری با شرکت حمل و نقل دولتی ایران هستند.

این در حالی است که مسئولان ذیربط هنگ کنگ، 19 کشتی متعلق به ایران که در سال 2012 در این شهر ثبت شدند را برچیدند ولی دست به هیچ اقدامی علیه شرکت‌های دارنده این کشتی‌ها نزدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید