.
.
.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران: دیگر حتی لایه‌هایی از طبقات متوسط قادر به مصرف گوشت نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران به تازگی با استناد به گزارش مرکز آمار ایران دربارۀ نرخ تورم در سال 98 نوشته که مصرف گوشت در این سال حتی در بین لایه‌هایی از طبقۀ متوسط 36 درصد کاهش یافته است.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نوشته است: «طبیعی است که کاهش مصرف گوشت در بین کارگرانی که بیش از 70 درصد آنان حقوق حداقل می‌گیرند و گاه ماه‌ها همین حقوق‌ را دریافت نمی‌کنند باید بمراتب وخیم‌تر باشد به طوری که می‌توان گفت که آنان دیگر قادر به مصرف گوشت نیستند و مدت‌هاست که این مادۀ مهم غذایی را از سفرۀ کوچک خود حذف کرده‌اند.»

به گزارش رادیو فرانسه، در این داده البته تورم سال جاری در نظر گرفته نشده است، هر چند بر اساس داده‌های خود مرکز آمار نرخ تورم ایران کالاهای اساسی بیش از 100 درصد است.

بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نشان اخیرا نشان داد که متوسط مصرف کالاهای اساسی در این کشور کاهش قابل توجهی یافته است.

متوسط مصرف کالاهای اساسی در ایران در سال‌های اخیر کاهش قابل توجهی یافته است، به عنوان مثال مصرف برنج خارجی 8 درصد، گوشت گوساله 20 درصد، گوشت گوسفندی 29 درصد، روغن نباتی 6 درصد و قند و شکر 4 درصد در سال 1398 نسبت به سال 1395 کاهش یافته است. این کاهش برای دهک‌های پایین درآمدی به مراتب بیشتر نیز بوده است.

قبل از این نیز در سپتامبر 2020 رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در ایران، اعلام کرد که در پی کاهش قدرت خرید مردم و شرایط کرونا میانگین خرید گوشت نسبت به سال گذشته حدود 30 تا 35 درصد کاهش یافته است.

علی‌اصغر ملکی، به خبرگزاری ایلنا گفت که با توجه به اینکه اواخر ماه است و مردم قدرت خرید سابق را ندارند،‌ به همین دلیل اندکی از رمق بازار گوشت کاسته شده است.

او از کاهش 30 تا 35 درصدی فروش گوشت به دلیل کاهش توان مالی شهروندان خبر داد.

ملکی در ادامه گفت: «هرچند قیمت گوشت برخلاف اکثر کالاها با کاهش روبه‌رو بود،‌ اما شاهد کاهش خرید هستیم و به طور کلی بازار شرایط خوبی ندارد».

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در ایران همچنین از تغییر کاربری بسیاری از فروشندگان گوشت به شغل‌های دیگر از جمله معاملات املاک خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم