.
.
.

نماینده مجلس ایران: بایدن می‌تواند علیه ایران اجماع تشکیل دهد؛ کار با او سخت‌تر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس ایران روز یکشنبه 15 نوامبر در سخنانی گفته است جو بایدن می‌تواند علیه ایران اجماع تشکیل دهد و به دلیل برخورداری‌اش از مقبولیت گسترده‌ای جهانی، کار کردن جمهوری اسلامی با او سخت‌تر خواهد بود.

محمودزاده در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا، گفت: «جو بایدن ارتباط خاص و دوستانه‌ای با کشورهای منطقه مخصوصا کشورهای عربی دارد. تصمیمات دونالد ترامپ اما لحظه‌ای و بدون منطق بود. ترامپ نمی‌توانست اجماع جهانی علیه ایران شکل دهد. بسیاری از کشورها در سازمان ملل متحد، با ترامپ همراهی نمی‌کردند. این در حالی است که جو بایدن می‌تواند اجماع تشکیل دهد چرا که مقبولیت بیشتری دارد. به نظرم، کار ما با جو بایدن سخت‌تر خواهد بود.»

این گفته‌های محمودزاده در حالی است که حسن روحانی و ظریف اخیرا در اظهارات‌شان گفتند که بایدن با ترامپ تفاوت دارد و به نوعی ابراز خوش‌بینی کردند که با حضور دموکرات‌ها در کاخ سفید، آمریکا به توافق هسته‌ای بازگردد و فشار تحریم‌ها کاهش یابد.

در همین حال، الیوت آبرامز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به تازگی در مصاحبه‌ای گفت، دولت دونالد ترامپ فشارهای حداکثری خود را علیه ایران تا روز سوگند جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا ادامه خواهد داد.

او گفت برای دولت منتخب جو بایدن بسیار مشکل خواهد بود که بتواند دوباره ایالات متحده را به توافق هسته‌ای سال 2015 بازگردد.

آبرامز این اظهارات را در مصاحبه با خبرنگاران هنگام سفر به اسرائیل که به شدت با توافق هسته‌ای ایران مخالف است، ایراد کرد.

آبرامز گفت: «واقعا مهم نیست چه کسی روز 20 ژانویه رئیس جمهوری آمریکا ‌شود، در هر صورت مذاکره‌ای با ایران انجام نخواهد شد».

با اعلام پیروزی جو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب او به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا، پرسش‌های زیادی در باره رویکرد جدید واشینگتن در قبال بسیاری از مسائل بین المللی و پرونده‌های پیچیده خارجی که ایالات متحده آمریکا با آنها روبروست از قبیل نحوه تعامل با فعالیت بی ثبات کننده تهران در منطقه، روابط با اروپا، ناتو، اختلافات با روسیه و چین مطرح شده است و به دلیل اختلاف رویکردهای سیاسی جو بایدن با دونالد ترامپ برای بسیاری پاسخ به این پرسش‌ها ضروری و مهم به نظر می‌رسد. برای پاسخ به این پرسش‌ها روزنامه فرامنطقه شرق الاوسط روز پنجشنبه 12 نوامبر در مصاحبه‌ای با الیوت آبرامز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برخی از این پرسش‌ها را با او مطرح و پاسخ چنین پرسش‌هایی را از وی جویا شد. آبرامز در این مصاحبه با اشاره به عملکرد دولت کنونی ایالات متحده در قبال تهران و اتخاذ سیاست فشار حداکثری به تهران، گفت: «با تغییر رئیس جمهوری در ایالات متحده سیاست کلی واشینگتن برای حفظ منافع خود تغییر نمی‌کند».

آبرامز تأکید کرد که تا زمانی که رژیم ایران رفتار خود را تغییر ندهد تحریم‌ها علیه تهران به قوت خود باقی خواهند ماند

او گفت:«تحریم‌های ایران تنها به مسئله فعالیت هسته‌ای محدود نمی‌شود مسئله حقوق بشر و حمایت تهران از تروریسم باعث بخشی از این تحریم‌ها شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم