.
.
.

ایران؛ قیمت بلیت هواپیما رسما 10 درصد گران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قیمت بلیت هواپیما برای پروازهای داخلی در ایران رسما با تصویب شورای عالی هواپیمایی به میزان 10 درصد افزایش پیدا کرد.

انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران که متولی ابلاغ قیمت‌های جدید بلیت هواپیما به شرکت‌ها است، چند هفته پیش افزایش نرخ بلیت هواپیما را ناشی از «برخی اشتباهات و تخلفات از سوی سایت‌های فروش اینترنتی و چارترکننده‌ها» دانست این در حالی است که امروز نرخ بلیت هواپیما در ایران رسما گران شد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، یکشنبه 15 نوامبر 2020 در جلسه‌ای که به منظور تغییر قیمت بلیت هواپیما تشکیل شد، نماینده شرکت‌های هواپیمایی داخلی، گزارشی از شرایط این شرکت‌ها با توجه به افزایش نرخ ارز، کاهش تعداد پروازها و مسافران به دلیل گسترش ویروس کرونا و الزام به رعایت پذیرش حداکثر 60 درصدی مسافر در پروازهای داخلی و فشارهای ناشی از تحریم ارائه کرد.

در پایان این جلسه، بلیت پروازهای داخلی نسبت به جدول نرخی اعلام شده توسط انجمن شرکت‌های هواپیمایی در «خردادماه 1399»، به میزان 10 درصد افزایش یافت. همچنین مقرر شد محدودیت ارزان‌ترین نرخ برای شرکت‌ها از جدول فوق حذف شده و از این به بعد هیچ حداقل قیمتی وجود نخواهد داشت. همچنین هیچ شرکت هواپیمایی مجاز به افزایش قیمت، بالاتر از سقف تعیین شده نیست.

گفتنی است، شرکت‌های هواپیمایی چندی پیش با انتشار نرخ‌نامه جدید پروازهای داخلی از افزایش قیمت‌ها از ابتدای این ماه خبر دادند که پس از واکنش‌های مردم، برخی نمایندگان مجلس، وزیر راه، رییس سازمان هواپیمایی و حتی آژانس‌های گردشگری، از اصلاح نرخ‌نامه جدید و توقف افزایش قیمت خبر داده شد، این در حالی است که با انتشار جدول قیمتی از برخی مسیرهای هوایی، مشخص شد که افزایش نرخ، از مدتی قبل بی‌سر و صدا اعمال شده بود.

پس از آن، وزیر میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی ایران نیز به افزایش نرخ بلیت پرواز در مسیرهای داخلی واکنش نشان داد و در نامه‌ای از وزیر راه و شهرسازی توقف رویه ناصحیح شرکت‌های هواپیمایی را درخواست کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، علی‌اصغر مونسان در نامه‌ای به محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی نوشت که «همان‌گونه که استحضار دارید شرکت‌های هواپیمایی در اکثر مسیرهای داخلی برخلاف دستور جنابعالی، مبنی بر لغو افزایش نرخ پروازها، قیمت خدمات خود را بیش از 100 درصد و تحت عنوان کف قیمت افزایش داده‌اند، ضمن آن‌که دفاتر خدمات مسافرتی را نیز به ‌صورت مستمر تهدید به ‌قطع سیستم فروش یا ابطال قراردادهای همکاری فی‌مابین می‌کنند. لذا خواهشمند است، دستور فرمایید در خصوص توقف رویه ناصحیح و ناصواب معموله اقدامات لازم به‌عمل آید».

بیشترین بازدید موضوعات مهم