.
.
.

وزارت خارجه ایران کشته شدن مرد شماره دو گروه القاعده در این کشور را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شنبه 14 نوامبر در نشستی خبری گزارش روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر کشته شدن یک عضو گروه القاعده در این کشور را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص گزارش اخیر روزنامه نیویورک‌تایمز مبنی بر ترور یک مقام گروه القاعده در ایران را تکذیب کرد.

منابع اطلاعاتی شنبه 14 نوامبر 2020 تاکید کردند ابو محمد المصری مرد شماره دو سازمان تروریستی القاعده و یکی از مغزهای طراح حملات تروریستی 1998به سفارتخانه‌های آمریکا در آفریقا 3 ماه پیش در ایران کشته شده است.

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» درباره جزئیات این خبر به نقل از منابع اطلاعاتی نوشته که عبدالله احمد عبدالله ملقب با نام سازمانی «ابو محمد المصری» به ضرب گلوله افراد مسلحی که سوار بر موتورسیکلت بوده‌اند در 7 اوت گذشته در خیابان‌های تهران کشته شده است.

بنا به اطلاعات وارده در گزارش نیویورک تایمز ابو محمد المصری به همراه دخترش مریم، بیوه حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن، در 7 اوت گذشته که مصادف با سالگرد حملات به سفارت‌خانه‌های آمریکایی بوده، کشته شده‌اند.
بنا به این گزارش به نقل از 4 تن از مسئولین آگاه این حمله پس از آن‌که سازمان اطلاعات آمریکا تحرکات المصری و دیگر فعالان سازمان القاعده را از سال‌های پیش تحت نظر داشتند، با اجرای عوامل اسرائیل و طرح‌ریزی آمریکا انجام شده است.

یکی از رهبران بنیانگذار القاعده

شایان ذکر است که عبدالله احمد عبدالله، مرد شماره دو گروه القاعده 58 سال سن داشت و یکی از رهبران بنیانگذار این سازمان تروریستی به شمار می‌رفت که گمان می‌رود در مقام دوم پس از ایمن الظواهری رهبری سازمان تروریستی القاعده را بر عهده داشت.

ابو محمد المصری از مدتها پیش در لیست تروریست‌های تحت پیگرد اداره تحقیقات فدرال آمریکا قرار داشته که او را به ارتکاب جنایت‌های مربوط به انفجار سفارت‌خانه‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا که منجر به کشته شدن 224 تن و مجروح شدن صدها نفر دیگر شده، متهم کرده بود.

افزون بر آن اداره تحقیقات فدرال آمریکا جایزه‌ای به ارزش 10میلیون دلار را برای ارائه اطلاعاتی درباره ابو محمد المصری که منجر به دستگیری‌اش شود اختصاص داده بود و تا دیروز جمعه تصویرش در صدر لیست افراد تحت پیگرد قرار داشت.