«دفاع مشترک ایران و ونزوئلا از جهان در حال شکل‌گیری» با حضور ظریف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزیر امور خارجه ایران که روز چهارشنبه برای ملاقات با مقامات ونزئولایی راهی کارکاس شده، روز پنجشنبه به همراه همتای ونزوئلایی خود در کنفرانسی تحت عنوان «نشست دفاع مشترک ونزوئلا و ایران از جهان نوین در حال شکل‌گیری» شرکت کرد.

اداره کل دیپلماسی و سخنگویی وزارت امور خارجه ایران بدون مشخص کردن اهداف این کنفرانس و چگونگی اجرای این اهداف، یادآور شد که «محمد جواد ظریف که برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات ونزوئلایی در کاراکاس به سر می‌برد، در نشست مشترکی با حضور خورخه ارئاسا وزیر امور خارجه این کشور در «موسسه ساموئل رابینسون» با موضوع «ونزوئلا و ایران در دفاع از جهان نوین در حال شکل‌گیری» شرکت و دیدگاه‌های خود را در این ارتباط مطرح کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران و مطبوعات ایرانی که خبر این کنفرانس و «طرح دیدگاه‌های ایران» از زبان ظریف را در آن گزارش دادند، هیچ نشانه‌ای از این «جهان در حال شکل‌گیری» و یا ماهیت دیدگاه‌های ایران در این باره را مخابره نکردند.

نشست مشترک ونزوئلا و ایران در دفاع از جهان نوین در حال شکل‌گیری
نشست مشترک ونزوئلا و ایران در دفاع از جهان نوین در حال شکل‌گیری

به گزارش رسانه‌های ایران، ظریف در نخستین مقصد سفر به سه کشور آمریکای لاتین، کوبا، بولیوی و ونزوئلا، دیروز چهارشنبه وارد ونزوئلا شد و مورد استقبال همتای ونزوئلایی خود قرار گرفت.

در سال‌های اخیر روابط تهران و کارکاس به میزان قابل توجهی استحکام یافته و رؤسای جمهوری پیشین دو کشور، هوگو چاوز و محمود احمدی‌نژاد، در عرصهٔ جهانی خود را مخالف «امپریالیسم آمریکا» نشان می‌دادند.

بر اساس همین نگرش هر دو کشور طرح‌ها و پروژه‌های مشترکی را به راه انداخته که شامل خانه‌سازی، تاسیس بانک مشترک، سرمایه‌گذاری و انرژی است. پیشتر احمدی‌نژاد و چاوز از ایجاد یک «محور اتحاد» علیه «امپریالیسم آمریکا» خبر دادند، که «نشست مشترک ایران و ونزئولا برای دفاع از جهان در حال شکل‌گیری» که روز پنجشنبه با حضور ظریف و ارئاسا برگزار شد را می‌توان در این راستا ارزیابی کرد.

ملاقات چاوز با رهبر ایران با حضور احمدی نژاد
ملاقات چاوز با رهبر ایران با حضور احمدی نژاد

قبیل از این در چارچوب تامین سوخت مورد نیاز کاراکاس، نفت کش ایرانی «فورچون» حامل بنزین پیش از چهار نفت‌کش دیگر روز 24 مه در بندر «ال پالیتا» ونزوئلا محموله خود را در پالایشگاه ال‌پالیتو تخلیه کرد.

معاون رئیس‌جمهوری، وزیر انرژی و وزیر دفاع ونزوئلا در بندر «ال پالیتا» برای استقبال حاضر شدند. ارزش این محموله‌های نفتی در بازارهای منطقه‌ای آمریکا حدود 50 میلیون دلار تخمین زده شد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در این زمینه، با توصیف اطرافیان رئیس‌جمهور ونزوئلا به عنوان «اوباش»، گفت آنها «بزرگ‌ترین دزدهای جهان» هستند و در حال شراکت با جمهوری اسلامی که «بزرگ‌ترین رژیم حامی تروریسم» محسوب می‌شود، هستند.

نیکولاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا اما در این ارتباط در توئیتی نوشت: «ایران متشکریم، تنها برادری ملت‌های آزاد است که ما را نجات خواهد داد». وزیر خارجه ونزوئلا در توئیتی گفت: «ایران و ونزوئلا همیشه در مواقع سختی از یکدیگر حمایت کرده‌اند. امروز اولین کشتی حامل بنزین برای مردم ما رسید.»

یک کشتی ایرانی در یکی از بنادر ونزوئلا
یک کشتی ایرانی در یکی از بنادر ونزوئلا

مصادره نفکش‌های ایران توسط آمریکا

وال استریت ژورنال در گزارشی در نیمه اوت گذشته به نقل از مقامات آمریکایی، فاش کرد که دولت ترامپ برای نخستین بار 4 نفتکش حامل سوخت ایران برای ونزوئلا را به دلیل نقض تحریم‌ها و به عنوان بخشی از تشدید کارزار فشار حداکثری بر تهران مصادره کرده است.

این مقامات گفتند که این چهار کشتی به نام های «لونا»، «پاندی»، «برینگ» و «بلا» در روزهای اخیر در دریا توقیف و اکنون در حال انتقال به هوستون هستند.

مقامات آمریکایی اضافه كردند كه انتظار می‌رود مقامات ارشد دولتی هنگام پهلو گرفتن نفتکش‌ها از آنها بازدید كنند.
دادستان‌های فدرال ایالات متحده ماه گذشته برای توقیف چهار تانکر ایرانی که در حال حرکت به سوی ونزوئلا بودند، دادخواستی ارائه دادند.

حضور ظریف در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری چپگرای بولیوی

از سوی دیگر و بر اساس اظهارات سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران قرار است ظریف همچنین در ادامه سفر به ‌آمریکای لاتین در مراسم تحلیف «لوئیس آرسه» رئیس‌جمهوری جدید بولیوی شرکت کند.

لویس آرسه رئیس جمهوری جدید بولیوی
لویس آرسه رئیس جمهوری جدید بولیوی

آرسه پیشتر در مصاحبه ای با روزنامه اسپانیایی «افه» اعلام کرد به محض در دست گرفتن قدرت در نیمه دوم ماه نوامبر آینده (آبان ماه) روابط دیپلماتیک با کشورهای ایران، کوبا و ونزوئلا را از سرخواهد گرفت.

لوئیس آرسه سیاست‌مدار چپگرای بولیویای است که در دوره ایوو مورالس وزیر اقتصاد این کشور بود و در انتخابات سراسری اکتبر 2020 به عنوان کاندیدای «حرکت برای سوسیالیسم» به ریاست جمهوری رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم