.
.
.

ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران : سرعت انتقال ویروس 9 برابر افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عضو کمیته علمی ستاد مقابله‌ با کرونا در ایران با بیان اینکه امروز درباره تعطیلی دو هفته‌ای تهران تصمیم‌گیری می‌شود از افزایش سرعت انتقال ویروس کرونا تا 9 برابر خبر داد.

مسعود مردانی، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، دوشنبه 2 نوامبر 2020 پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای تهران را در حد پیشنهاد دانست که در جلسه امروز در این باره تصمیم‌گیری خواهد شد.

به گفته او موارد مرگ و میر ناشی از کرونا خیلی بیشتر از آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت است.

مردانی با اشاره به اینکه ویروس کرونا، جهش کروموزومی دارد افزود: «سرعت انتقال ویروس 3 تا 9 برابر شده، طوری که اگر در اسفند و فروردین در خانواده یک نفر مبتلا می‌شد، یک تا دو ماه بعد، فرد دیگری از خانواده به این ویروس گرفتار می‌شد اما با افزایش سرعت 3 تا 9 برابری انتقال این ویروس، در حال حاضر اگر هر فردی در خانه گرفت، همه اعضای خانواده مبتلا خواهند شد».

بحران کرونا در ایران شدت گرفته است. معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ایران به تازگی اعلام کرد که با احتمال افزایش بحران بیماری کووید-19 در این کشور، بیمارستان‌های دولتی در معرض ورشکستی قرار گیرند.

فریبا ملاجعفری با بیان اینکه با احتمال افزایش بار بیماری کووید -19 در پاییز و همزمانی آن با شیوع آنفلوانزا، خستگی و فرسودگی کادر درمان بیمارستان‌ها طی دوره 7 ماهه شیوع کرونا و در کنار آن افزایش هزینه‌ها و کاهش شدید درآمد بیمارستان‌ها، این سازمان‌ها را در معرض ورشکستگی قرار داده، گفت: «وجود مشکلات اقتصادی بیمارستان‌ها در دوران کرونا، بسیاری از هزینه‌ها از سوی بیمه تامین نشده، به عنوان نمونه با وجود تغییر کاربری بعضی بخش‌ها به ICU و افزایش تعداد تخت‌های این بخش، بیمه تأمین اجتماعی علی‌رغم مکاتبات و پیگیری‌های متعدد صورت گرفته، این بخش‌ها را کسور داده است».