.
.
.

ایران در پی انفجار نطنز تمامی تجهیزات را به زیر زمین می‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال بروز انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ژوئیه گذشته، کاظم غریب ابادی سفیر ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین تاکید کرد که کشورش «تمامی تجهیزات جدید تحقیقاتی و توسعه را به مراکز زیر زمینی منتقل خواهد کرد.»

غریب آبادی سه‌شنبه 27 اکتبر درمصاحبه با روزنامه همشهری عنوان داشت که ایران «تاسیسات پیشرفته‌تری را در قلب کوهستان به جای تاسیسات نطنز بنا خواهد کرد.»

به گفته او آژانس جهانی هسته‌ای در معرض ساخت تاسیسات تازه قرار گرفته ولی به نظر ایران، نیازی به بازدید بازرسان آژانس جهانی هسته‌ای از این مرکز نیست.

علی اکبر صالحی مدیر سازمان انرژی هسته‌ای ایران، ماه گذشته فاش ساخت که در پی بروز انفجار در تاسیسات نطنز و منهدم شدن سانتریفوژ پیشرفته برای غنی سازی اورانیوم، کار برای ساختن سالنی بزرگتر و پیشرفته تر در تمامی ابعاد آغاز گردید.

ایران اذعان کرده که انفجار نطنز باعث کند شدن کار سانتریفوژ شده است اما بر اساس نوشته نیویورک تایمز به نقل از از منابع اطلاعاتی و کار شناسان، این انفجار برنامه هسته‌ای ایران را دو سال به عقب انداخته است.

مسئولان دولتی ایران می‌گویند که این انفجار یک اقدام «خرابکارانه داخلی» بوده ولی آنها جزئیات را هنز فاش نکرده اند. شورای عالی امنیت ملی ایران هم تاکید دارد بنا به «دلایل امنیتی»، این موضوع مسکوت گذاشته شده است.

گفتنی است که آتش سوزی‌ها و انفجارهای زنجیره‌ای در مناطق مختلف ایران در هفته‌های اخیر، ادامه یافته که مشتمل بر تاسیسات هسته‌ای و نظامی نیز شده و برخی از آنها از سوی مسئولان به عنوان «عملیات خرابکارانه»، یاد شده است.

بزرگترین این انفجارها در کنار انفجار تاسیسات نطنز، انفجار در پایگاه موشکی «خجیر» در شرق تهران در نزدکی مرکز نظامی پارچین در 26 ژوئن گذشته بود.

در انفجار دیگری در 10 ژوئیه گذشته در منطقه گرم دره در غرب تهران، پایگاه هوایی وابسته به سپاه پاسداران هدف قرار گرفت و تصاویر ماهواره‌ای شرکت « پلانت لابز» نشان داد که آتش سوزی در مساحت بالغ بر 22 هزار متر مربع رخ داده است.

رئیس سازمان دفاع غیر نظامی ایران انفجار در تاسیسات نطنز را حادثه‌ای غیر طبیعی خواند اما دیگر انفجارها را به دلیل نقص در تدابیر ایمنی توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم