پلیس ایران: تا محل سکونت خاوری رفتیم اما پلیس کانادا او را بازداشت نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس پلیس ایران اعلام کرد که دو بار تا محل سکونت خاوری اختلاسگر مشهور در ایران رفت و حتی به پلیس آنجا محل سکونت وی را نشان داد اما پلیس کانادا این متهم را بازداشت نکرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجو، یکشنبه 25 اکتبر 2020 حسین اشتری در برنامه نگاه یک درباره عدم استرداد برخی از متهمان فراری، گفت: «مشکل ما دستگاه قضائی و پلیس آن کشورها است که با ما همکاری نمی‌کنند، پروتکلهایی برای استرداد مجرمان وجود دارد که هر جا پلیس بینالملل به اینترپل اعلام کرد که فردی مجرم است، باید آن متهم به کشور مدنظر استرداد داده شود.»

Advertisement

او افزود: در بحث مدیر بانک سرمایه، اینترپل و پلیس آن کشور با ما همکاری کرد البته اشراف داشتیم که آن شخص دقیقا کجا قرار دارد.

فرمانده نیروی انتظامی خاطرنشان کرد: دو بار تا محل سکونت خاوری رفتیم و حتی به پلیس آنجا گفتیم که محل وی کجاست اما پلیس آنجا وی را بازداشت نکرد.

اشتری ادعا کرد که در موضوع استرداد مدیرعامل بانک سرمایه، پلیس اینترپل نیز تعجب کرد که ایران از کجا می‌داند این متهم در کجا زندگی می‌کند.

به گفته او محل سکونت درصد بالایی از این متهمان شناسایی شده و حتی پلیس آن کشورها محل سکونت آنها را نمی داند البته برخی مواقع موضوع حالت سیاسی پیدا میکند و همکاری مدنظر صورت نمی‌گیرد.

گفتنی است، محمودرضا خاوری مدیر عامل سابق بانک ملی ایران و از مجرمان محکوم شده به دلیل مشارکت در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی است.

محمودرضا خاوری در سپتامبر 2011 به بهانه «مشکلات عصبی حادث‌شده و بیماری مزمن» از مقام خود استعفا داد و به کشور کانادا که تابعیت آن را دارا بود گریخت.

خاوری توسط دادگاه انقلاب ایران به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به 20 سال حبس و بابت دریافت رشوه به 10سال محکوم شده ست. نام خاوری برای مدتی در لیست افراد تحت تعقیب اینترپل قرار داشت ولی از سپتامبر 2016 نام وی به عنوان یک شخص در حال تعقیب در وب سایت اینترپل مشاهده نمی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم