وزارت خارجه ایران: جهان باید یکجانبه‌گرایی و زورگویی را رد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه ایران عصر شنبه 24 اکتبر در توییتی نوشت که «روز ملل متحد یادآور آن است که جهان باید یکجانبه‌گرایی و زورگویی را رد کند.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزارت امور خارجه ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «75 سال پیش سازمان ملل متحد با آرمان مشترک ساخت دنیایی بهتر بر مبنای چندجانبه‌گرایی و همکاری متولد شد. روز ملل متحد یادآور آن است که جهان باید یکجانبه‌گرایی و زورگویی را رد کند.»

Advertisement

این گفته‌های وزارت خارجه ایران در حالی است که جمهوری اسلامی همواره کشورهای اروپایی را به عدم تعهداتش در قبال ایران و جانب‌داری از ایالات متحده متهم کرده است. چندی قبل در ژوئیه 2020 وزارت خارجه ایران گفته بود: «توصیه می‌کنیم ملت‌های مستقل زیرفشار آمریکا تصمیم‌های نابه‌خردانه‌ای برای صلح و امنیت بین‌الملل نگیرند.»

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود: ««هشدار دادیم که اگر کشورهای اروپایی به فشارهای سیاسی و دیپلماتیک آمریکا تن دهند و باعث محدودیت‌ در خرید و فروش تسلیحاتی شوند ایران اقدامات مؤثری پیش‌بینی کرده که امیدواریم کار به آنجا نکشد.»

همچنان در سپتامبر 2020 سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، انتقادهای شماری از کشورهای اروپایی از وضعیت حقوق بشر در ایران و زندانی‌شدن دو تابعیتی‌ها را «دخالت» در امور داخلی این کشور قلمداد کرد.

وی پنج‌شنبه 24 سپتامبر به خبرگزاری ایسنا گفت: «معتقدیم سیاسی‌کاری و اقدامات گزینشی از سوی آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی، همواره بیشترین ضربه را به اصل حقوق بشر وارد کرده‌است».

او همچنین کشورهای اروپایی را به خاطر عدم واکنش نسبت به سیاست فشار حداکثری آمریکا مورد انتقاد قرار داده و گفت: «برای ما بسیار عجیب و غیرقابل باور است که همین کشورها نه تنها واکنشی در قبال نقض فاحش حقوق ملت ایران به‌ واسطه سیاست ضد بشری فشار حداکثری رژیم آمریکا و تحریم‌های ظالمانه و ضدبشری آن اتخاذ نکرده‌اند، بلکه عملاً با بی عملی خود به آن دامن می‌زنند و در آن شریکند».

گفته‌های خطیب‌زاده در پی احضار سفرای ایران در لندن، برلین و پاریس به وزارت خارجه این کشورها در اعتراض به بازداشت شهروندان خود در ایران و بدرفتاری با زندانیان سیاسی ایراد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم