شورای نظام پزشکی ایران: مردم به علت مشکلات معیشتی یک ماسک را چند بار استفاده می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران اعلام کرد که بخشی از ماسک‌های عرضه شده فاقد کیفیت و استاندارد لازم هستند و از طرفی مردم به علت مشکلات معیشتی یک ماسک را چندین بار و گاهی چندین روز استفاده می‌کنند، در صورتی که حداکثر زمان مفید استفاده از یک ماسک استاندارد چهار ساعت است.

حسین قشلاقی، یکشنبه 25 اکتبر 2020 با اشاره به اینکه ویروس کرونا در خلاء مدیریت ناکارآمد روز به روز نگران‌کننده‌تر از قبل می‌شود، به خبرگزاری مهر گفت: «شرایط کنونی از مدت‌ها قبل از سوی کارشناسان پیش بینی شده و هشدارهای لازم داده شده بود».

به گفته او آمار مبتلایان در ایران به علت تعداد کم تست PCR نسبت به خیلی از کشورها به ظاهر پایین گزارش می‌شود، اما میزان مرگ و میر واقعی قابل کتمان نیست و وزارت بهداشت صرفا مواردی را که تست مثبت دارند در آمار فوت شدگان محسوب می‌کند.

قشلاقی اعلام کرد که فوتی‌هایی که بر اساس یافته‌های پاراکلینیکی و بالینی رخ می‌دهد نیز در لیست فوتی‌های وزارت بهداشت قرار نمی‌گیرد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران با اشاره به آمارهایی که از سوی برخی مدیران به صورت غیررسمی اعلام می‌شود، گفت: «بر اساس گزارش‌های میدانی کادر درمان و همچنین با بررسی آمار دفن‌شدگان، می‌توان گفت میزان مرگ و میر کرونا در کشور حدود سه تا چهار برابر آمار رسمی است».

او ا‌ز ضعف مدیریت و عدم بهره‌گیری درست از شیوه‌های معمول و شناخته شده علمی در کنترل و پیشگیری از همه‌گیری بیماری‌ها و نیز عدم هماهنگی کافی در بین ارکان حاکمیت در ابعاد مختلف، انتقاد کرد و آن را از دیگر عوامل کنترل نشدن این بیماری و شیب صعودی فوت‌شدگان دانست.

عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران ضمن ابراز تاسف اعلام کرد که بخشی از ماسک‌های عرضه شده فاقد کیفیت و استاندارد لازم هستند و از طرفی مردم به علت مشکلات معیشتی یک ماسک را چندین بار و گاهی چندین روز استفاده می‌کنند، در صورتی که حداکثر زمان مفید استفاده از یک ماسک استاندارد چهار ساعت است و اگر به هر علتی ماسک از روی صورت برداشته شود نباید دوباره استفاده شود.

قشلاقی تاکید کرد که تخت‌های بیمارستانی در اکثر نقاط ایران پر شده و بستری بیماران بعد از شدت گرفتن علائم، خستگی مفرط و یا بیمار شدن تعداد قابل توجهی از کادر درمان، کافی نبودن و یا از کار افتادن برخی تجهیزات حیاتی از جمله دستگاه‌های ونتیلاتور و اکسیژن‌سازهای سانترال در بیمارستان‌ها که به جهت تحریم‌های آمریکا تعمیر و یا جایگزین کردن آنها بسیار سخت شده است، از علل افزایش مرگ و میر کرونا در ایران است.

گفتنی است، بحران کرونا در ایران روز به روز شدت می‌گیرد. آخرین آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در ایران بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران روز گذشته 335 بیمار مبتلا به کووید 19 جان باختند و مجموع فوتی‌های این بیماری از 32 هزار نفر گذشت و به 32320 نفر رسید.

همچنین 5814 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در این کشور شناسایی شد و مجموع مبتلایان را 562705 نفر عنوان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید