.
.
.

ترور کنشگر ایرانی در خانه‌اش در تورنتو و تهدید به قتل فعالان ایرانی مقیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های کانادا، خبری را پخش کردند که مفاد آن حاکی از کشته شدن مهدی امین کنشگر ایرانی با ضربات چاقو در منزلش در شمال شرقی تورنتو است.

این در حالی است که فعالان سیاسی ایرانی پرده از تهدیدهایی برداشتند که از سوی رژیم ایران متوجه آنها شده است.

پلیس کانادا در بیانیه خود خواهان کمک بازجویان در بررسی پرونده قتل مهدی امین از طریق یافتن خودروی هوندا شدند که به سرقت رفته و قاتل ظاهرا از آن برای جابجایی‌های خود استفاده کرده است.

پلیس در بیانیه مطبوعاتی که پنجشنبه 22 اکتبر صادر شد، تاکید کرد که مقتول در دهه پنجم عمر خود بوده و این جنایت با ضربات چاقو در داخل خانه او صورت گرفته است.

مهدی امین از اعضای «شورای ایرانی – کاندادایی» طرفدار رضا پهلوی فرزند شاه سابق و مخالف رژیم کنونی حاکم بر ایران بود و کنش‌های سیاسی او در سال‌های اخیر از طریق شبکه‌های اجتماعی انجام می‌گرفت.

در پی نشر خبر ترور مهدی امین، حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز 752( هواپیمای مسافربری اوکراینی که با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد) که ساکن تورنتو است نیز خاطر نشان ساخت که او هم تهدید به قتل شده است.

پلیس تورنتو هنوز گزارش خود در مورد انگیزه قتل و نحوه اجرای آن و اطراف احتمالی مرتبط با آن را انتشار نداده ولی اسماعیلیون پنجشنبه 22 اکتبر در نوشته خود در پیج فیسبوکش نوشت: «اگر دست داشتن دولت خارجی در جنایت قتل مهدی امین فعال سیاسی مقیم تورنتو ثابت شود، به این معنا است که دست‌های رژیم، بار دیگر اقدامات خود در اجرای ترورها را آغاز کرده است.»

اسماعیلیون که نقش کارسازی در پوشش رسانه‌ای انجمن خانواده قربانیان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی در ماه‌های اخیر داشته، گفت که «پیام‌های خصمانه، خودروهای مشکوک و تماس‌های خارجی و تهدید به قتل علیه او در کار است اما او از آدمکش‌های رژیم ایران واهمه‌ای ندارد.»

او افزود که موضوع را با پلیس تورنتو و پلیس فدرال در میان گذاشته و «تحقیقات گسترده» در این رابطه در جریان است.

گفتنی است که اطلاعات سپاه با هماهنگی دولت ایران و سفارتخانه‌های آن در خارج، نقش فعالی در ترور و تهدید مخالفان نظام در طول 4 دهه گذشته ایفا کرده است.

با توجه به کارنامه رژیم ایران در دست داشتن در ترورها، ارعاب و ربودن مخالفان مقیم خارج از کشور، دولت ایران معمولا به عنوان متهم اصلی در حوادثی نظیر ترور مخالفان ایرانی در بیرون از این کشور در نظر گرفته می‌شود.