.
.
.

یک مدیر ایرانی به اتهام نقض تحریم‌ها به 23 ماه زندان محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مدیر ایرانی خدمات مالی که دو سال پیش در لندن بازداشت شد به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا به 23 ماه زندان محکوم شد.

آسوشیتدپرس گزارش داد که سجاد شهیدیان، مدیر و بنیانگذار 33 ساله خدمات مالی «پیمنت 24» به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا به 23 ماه زندان محکوم شد.

این متهم، دو سال پیش در لندن بازداشت شد و اوایل سال جاری بریتانیا درخواست آمریکا برای استرداد او را پذیرفت. حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، خبر دستگیری شهیدیان را اعلام کرد.

دادستان پرونده، اتهام این مدیر ایرانی را «دروغگویی به شرکت‌های آمریکایی» عنوان کرده بود.

اتهام دیگر شهیدیان، «استفاده از گذرنامه‌های جعلی و دیگر مدارک ساختگی برای انتقال پول از ایران و نقض تحریم‌ها» بود.

اریکا مک‌دونالد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «شهیدیان بر اساس تجارت غیرقانونی خود در ایران یک مدیر اجرایی رده‌بالا و میلیونر به‌ شمار می‌آمد».

این در حالی است که رسانه‌های جمهوری اسلامی، سجاد شهیدیان را «کارآفرین موفق و کارشناس بانکداری» معرفی می‌کردند.

بر اساس این گزارش، شهیدیان افتتاح صدها حساب «پی‌پل» به نمایندگی از مشتریان «پیمنت 24» که مقیم ایران بودند و انتقال میلیون‌ها دلار به ایران را پذیرفته است.

گفتنی است، در کیفرخواستی که ماه مه امسال در یک دادگاه فدرال در ایالت مینه‌سوتا مطرح شد، شهیدیان، «وحید ولی» و شرکت آنها به نقض تحریم‌های آمریکا، پولشویی، سرقت هویت و کلاهبرداری مالی اینترنتی متهم شدند.

وال استریت ژورنال در گزارشی درباره شرکت «پیمنت 24» که زیر نظر این متهم بود، نوشت: «دادستان‌ها این شرکت را متهم کردند که به شهروندان ایرانی کمک کرده تا تحریم‌های آمریکا را دور بزنند و از حدود سال 2009 تا نوامبر 2018 با شرکت‌های مستقر در آمریکا تراکنش‌های مالی انجام دهند».

این گزارش افزود که این تراکنش‌ها برای «خرید نرم‌افزارهای رایانه‌ای، مجوزهای نرم‌افزاری و سرورهای کامپیوتری» بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم