.
.
.

چرا بحران قره‌باغ به کابوس تهران تبدیل شده و چه چیزی دست‌های ایران را بسته است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرغم اینکه درگیری‌های شدید بین ارمنستان و آذربایجان درباره منطقه مورد منازعه ناگورنو قره‌باغ در چند صدمتری مرزهای ایران ادامه دارد، به نظر می‌رسد دست‌های ایران برای ایفای نقش در این زمینه بسته باشد.

همزمان با اعتراضات اقلیت‌ها در داخل ایران، تهران ناچار به دخالت کمرنگی در این جنگ شد؛ موضوعی که تعجب همگان در زمینه بی‌موضعی ایران را بر انگیخته است، به ویژه اینکه در هر نقطه‌ای از منطقه جنگی در جریان باشد، ردپای ایران را هم به وضوح می‌توان دید.

مجله فارین‌پالیسی با انتشار مقاله‌ای بر این موضوع تاکید کرد که درگیری بین آذربایجان و ارمنستان در بدترین زمان ممکن برای ایران رخ داد.

از سویی ایران در پی تحریم‌های گسترده و کمرشکن آمریکا اوضاع اقتصادی دشواری را سپری می‌کند و در خارج از مرزها هم در ماجراجوئی‌های متعددی در عراق و سوریه و دیگر کشورها مشارکت کرده و در سال‌های اخیر منابع مالی و انسانی زیادی صرف این ماجراجویی‌ها کرده است.

ایران علاقه‌مند به ایفای نقش در درگیری‌های جنوب قفقاز است و در گذشته هم در نقش میانجی‌گر ظاهر شده، اما اوضاع فعلی این کشور دست تهران را برای هر اقدامی بسته است.

به باور نویسندگان مقاله فارین پالیسی ایران دیگر به مانند اوایل دهه 90 که درگیری‌هایی در منطقه قره‌باغ رخ داد، دارای چنان استقلال دیپلماتیک نیست و حالا باید پس از روسیه، ترکیه و غرب جایی در انتهای صف برای خود دست و پا کند.

تهران همچنین نگران تاثیر این دیگری روی برخی اقلیت‌های ایران است. وجود میلیون آذری که براساس برخی آمارها تعداد آنها 20 میلیون نفر اعلام شده، نگرانی جدی در زمینه کشیده شدن درگیری‌های ارمنی-آذری به داخل ایران به وجود آورده؛ درگیری‌هایی که می‌توانند امنیت داخلی ایران را به شکل مستقیم تهدید کنند و این موضوع دست‌های ایران را بسته است. در واقع ایران می‌خواهد نقشی در این درگیری‌ها ایفا کند ولی توان این کار را ندارد.

در اول اکتبر 2020 نمایندگان رهبر ایران در استان‌های شمال غرب که محل سکونت آذری‌هاست، بیانیه مشترکی در حمایت از آذربایجان صادر و اعلام کردند که منطقه قره‌باغ به باکو تعلق دارد.

همزمان با این بیانیه ایران اعلام کرد آسمان خود را برای پروازهای روسیه برای حمایت از ارمنستان باز می‌کند. این موضوع اعتراضات گسترده‌ای را نه تنها در استان‌های شمال غرب ایران بلکه حتی در تهران موجب شد و معترضان شعارهای «قره‌باغ مال ماست و مال ما خواهد ماند» سر دادند.

در پی این اعتراضات حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و علی اکبر ولایتی مشاور ارشد رهبر ایران در امور بین‌الملل را بر آن داشت فورا از ارمنستان بخواهند از سرزمین‌های آذربایجان خارج شود.

این نگرانی‌ها درباره اعتراضات مردمی در ایران، تهران را بر آن داشت که همکاری‌های نزدیک باکو-تل‌آویو را در نظر نگرفته و از آذربایجان اعلام حمایت کند. آذربایجان که یکی از چهار کشور با اکثریت شیعه در جهان است که روابط اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی نزدیکی با تل‌آویو دشمن دیرینه تهران دارد.

به بیان ساده ایران در شرایطی قرار دارد که دست‌هایش برای هر اقدامی علیه اقلیت ترک-آذری در این کشور بسته است و موضوع اقلیت‌ها نگرانی‌های جدی در میان تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران در تهران به وجود آورده و ایران در حال حاضر در شرایطی نیست که بتواند اعتراضات اقلیت‌ها که می‌تواند به راحتی گسترش یافته و به دیگر اقلیت‌ها هم سرایت کند را تاب آورد.