.
.
.

اعتراض نماینده آبادان در مجلس ایران به تمسخر مردم عرب در صدا و سیما

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی پخش سریالی به نام نجلا که مردم عرب اهواز و شهرهای پیرامون آن را توهین به مردم عرب دانستند، جلیل مختار نماینده آبادان در مجلس ایران با ارسال نامه‌ای به صدا و سیمای ایران خواستار توقف پخش این سریال شد.

در نامه جلیل مختار آمده « به تازگی سریالی تحت عنوان نجلا از شبکه 3 در حال پخش است که برچسب‌هایی به مردم آبادان می‌زند و آنها را متهم به صفات و رفتارهای خلاف واقع می‌کند.»

او در ادامه نوشت: « در سریال نجلا رفتارهای نامطلوبی را به مردم آبادان نسبت داده‌اند به گونه‌ای که باعث ایجاد انزجار در بین عموم نسبت به این منطقه و فرهنگ حاکم بر آن می‌شود و این در حالی است که تمام روایات از نوع برخوردها و رفتار افراد در این سریال ساختگی است و همین امر باعث عصبانیت مردم آبادان شده است.»

نماینده آبادان در انتها خواستار متوقف شدن پخش این سریال شد و اعلام کرد: « بنده به عنوان نماینده مردم آبادان که به طور مکرر درخواست کرده‌اند نسبت به این توهین به آنها واکنش نشان دهم، اعتراض خود را رسما اعلام می‌کنم و از مدیران رسانه ملی درخواست توقف پخش این سریال را دارم.»

این اولین بار نیست که مردم عرب نسبت به آنچه در صدا و سیمای ایران می‌گذرد اعتراض می‌کنند و سریال نجلا هم اولین مورد از مجموعه بی‌شمار اقدامات مشابه برای حذف هویت عربی مناطق عربی نیست و پیشتر نیز این موضوع در شکل‌ها و زمینه‌های مختلف خود را نشان داده است.

در ماه مارس 2018 هزاران شهروند عرب اهوازی مقابل ساختمان صدا و سیمای خوزستان، واقع در بلوار گلستان اهواز، در اعتراض به آنچه «رفتارهای نژادپرستانه» علیه عرب‌ها توسط رسانه رسمى كشور خواندند تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش سازمان حقوق بشر اهواز، این تجمع با یزله رقص پایکوبی سنتی مردان عرب و هلهله زنان عرب هنگام سر دادن شعارهای عربی همراه بود.

اعتراض‌های اخیر به دلیل یکی از قسمت‌های برنامه کودک «کلاه قرمزی» است که در 23 مارس 2018 و ه‌مزمان با دومین روز سال نوی شمسی در شبکه دوم تلویزیون رسمی ایران پخش شد.

در این قسمت، مجری برنامه، عروسک‌هایی که لباس قومیت‌ها را پوشیده‌اند، روی نقشه ایران و در جایی که این قومیت‌ها زندگی می‌کنند می‌چسباند ولی در جنوب غربی ایران و روی منطقه اهواز به جای عروسک نماد مردم عرب، عروسک دیگری چسباند.

پیشتر هم در روز شنبه 4 نوامبر 2017 و همزمان با بزرگداشت روز دانش‌آموز، دانش‌آموزان مدرسه ابتدایی دخترانه حمزه در روستای بیت‌ محارب در حومه شهر اهواز به دلیل عربی صحبت کردن با یکدیگر، از سوی معلم مدرسه که از او با نام "خانم شوشتری" یاد شده مورد اهانت و تنبیه قرار گرفته و از آنها خواسته شد که صد بار بنویسند از "صحبت کردن در کلاس به زبان عربی پرهیز کنیم".

در 19 مارس 2018 حزب تضامن دموکراتیک الاهواز در بیانیه پایانی نشستی که در لندن برگزار کرد، ایران را به تلاش برای "پاکسازی قومی" مردم عرب اهواز متهم کرد و "سیاست عرب‌ستیزی، مهاجرت دادن فزاینده مردمان غیربومی به اقلیم الاهواز، اخراج اجباری کشاورزان عرب از زمین‌هایشان، تبعیض، محرومیت مردم بومی عرب از مشاغل و عدم تخصیص حتی یک حداقل به آنان را دشمنی مستقیم با ملت خود دانسته، آن را به عنوان ابزاری برای سیطره حکومت مرکزی بر ملت خود" برشمرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم