مصطفی معین: سنگینی فشار تورم و گرانی می‌تواند زمینه‌ساز اعتراض و شورش باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران با هشدار نسبت به احتمال وقوع شورش و اعتراض در ایران اعلام کرد که سنگینی فشار تورم و گرانی، بیکاری و مشکلات معیشت بر مردم و عدم کارآمدی و پاسخگویی دولت و مجلس جدید در این شرایط می‌تواند زمینه‌ساز امواج جدید اعتراض و شورش باشد.

مصطفی معین، سه‌شنبه 13 اکتبر 2020 در گفت‌وگو با روزنامه شرق از دولت روحانی و حامیان آن به علت «ضعف پایبندی به وعده‌های انتخاباتی، ناکارآمدی اقتصادی و ناتوانی در مدیریت درست بحران کرونا» انتقاد کرد و با بیان اینکه «تحریم‌های اقتصادی آمریکا مزید بر علت و نارضایتی بیشتر مردم شده» گفت: «جریان راست افراطی همین شرایط بحرانی را فرصتی برای طرح ادعاها، وعده‌های خیالی و انجام فعالیت‌های نمایشی و پوپولیستی قرار داده و زمینه‌سازی سیاسی و اجتماعی برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 را آغاز کرده است».

Advertisement

به گفته او، جامعه تاکنون اعتنایی به اینگونه تحرکات سیاسی انتخاباتی نکرده و انگیزه‌ای هم برای مشارکت سیاسی و کنشگری فعال ندارد.

معین تصریح کرد که احساس خطر شبانه‌روزی و لحظه به لحظه ناشی از همه‌گیری ویروس کووید19، تحریم آمریکا و تهدیدات این کشور، نگرانی از خدشه‌دار شدن مرزها و امنیت ملی، سرپوشی بر «طرح مطالبات و اعتراضات» بوده است.

او در ادامه گفت: «سنگینی فشار تورم و گرانی، بیکاری و مشکلات معیشت بر گرده مردم صبور و عدم کارآمدی و پاسخگویی دولت و مجلس جدید در این شرایط می‌تواند زمینه‌ساز امواج جدید اعتراض و شورش باشد».

معین تاکید کرد که تاکنون وعده‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور و همکارانش در دولت تحقق نیافته و آنها نتوانسته‌اند صادقانه به گفتگو با جوانان و جامعه و مشارکت در درد و رنج آنها بنشینند».

او همچنین با انتقاد از عملکرد دولت برای کنترل شیوع کرونا، تصریح کرد که دولت از همان ابتدای پاندمی آن را جدی نگرفت و رویکردی علمی، عملکردی شفاف و منطقی هم از مسئولان دولتی مشاهده نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم