تحریم 45 دیپلمات و افسر اطلاعاتی آمریکا از سوی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ بر ایران و اعمال گسترده تحریم‌ها، ایران روز یکشنبه 11 اکتبر 2020 اعلام کرد تحریم‌هایی علیه 45 دیپلمات و افسر اطلاعاتی آمریکا وضع می‌کند.

به گزارش عصر ایران علی باقری دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: «ستاد حقوق بشر با همکاری دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت اطلاعات، اسامی 45 شخصیت حقیقی و حقوقی آمریکایی دخیل در تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران را جمع‌آوری و تدوین کرده است.»

او در این‌باره توضیح داد: «ستاد حقوق بشر با همکاری دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت اطلاعات، متعاقب با مواد قانونی موجود از جمله ماده 5 قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ترویستی آمریکا، اسامی 45 شخصیت حقیقی و حقوقی آمریکایی دخیل در تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران را جمع آوری و تدوین کرده و برای تحت پیگرد قرار دادن در اختیار دادستانی تهران گذاشته است.»

باقری مدعی شد که دستگاه قضایی ایران برای «بدون هزینه نماندن» اقدامات آمریکا علیه ایران فهرستی از 45 آمریکایی «جهت تحت پیگرد قرار گرفتن» تهیه کرده است ولی توضیحی درباره ماهیت و نوع این پیگردها نداد.

وزارت امور خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 8 اکتبر 2020 اعلام کرد در راستای سیاست‌های دولت ترامپ برای انزوای هر چه بیشتر ایران 18 بانک ایرانی را تحریم کرد.

واشنگتن چند هفته پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا فشارها بر ایران را دو چندان کرده و پیشتر هم وعده داده بود تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران وضع کند.

استیون منوچین وزیر امور خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «تحریم‌های ما تا زمانی که ایران دست از اقدامات تروریستی بر نداشته و برنامه اتمی خود را محدود نکند، ادامه خواهند داشت.»

الیوت آبرامز مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 6 اکتبر 2020 اعلام کرده بود که تحریم‌ها علیه ایران در روزهای آینده گسترده‌تر می‌شود.

در ادامه روند تحریم‌ها علیه ایران که از زمان خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای برجام آغاز شد و با فعال‌سازی مکانیسم ماشه به نقطه اوج خود رسید، الیوت آبرامز خبر از گسترده‌تر شدن تحریم‌ها در روزهای آینده داد.

آبرامز به شبکه سی‌ان‌ان گفت: «فشارها تا کنون هیچ‌گاه به این اندازه نبوده‌اند. به وضع تحریم‌ها ادامه می‌دهیم و در روزها و هفته‌های آینده آنها را بیشتر می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید