بروجردی خطاب به ظریف: ناکارآمدی دولت را پای CFT و پالرمو ننویسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علا الدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی ادوار مجلس ایران یکشنبه 11 اکتبر در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت، بانک مرکزی تدبیر منطقی و هوشمندانه‌ای برای سرمایه‌های ارزی ندارد. ناکارآمدی‌ دولت را پای CFT و پالرمو ننویسید.

بروجردی با اشاره به اظهار نظر محمدجواد ظریف مبنی براینکه یکی از دلایل افزایش قیمت‌های اخیر به ویژه در حوزه نرخ ارز تصویب نشدن پالرمو و CFT است، گفت: «چنین حرف‌هایی فرافکنی‌های بی‌منطق است که برای سرپوش گذاشتن بر بی‌تدبیری دولت در سیاستگذاری‌های مالی صورت می‌گیرد.»

Advertisement

وی افزود، زمانی که مدیریت بانک مرکزی ارز را تحویل گرفت، بین 9 تا 10 هزار تومان نوسان داشت. در اوایل هم کنترلی صورت گرفت ولی بعد افسارگسیخته رها شد تا به سمت 30 هزارتومان رفت و این هیچ ارتباطی به لوایح FATF ندارد و مستقیماً به سوءمدیریت بانک مرکزی بازمی‌گردد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادوار مجلس ایران گفت، در شرایط کنونی مدیریت ارزی کاری سخت است، به گفته وی، آمریکا جنگ بی‌رحمانه و ناجوانمردانه اقتصادی را بر ملت ایران تحمیل کرده است که مهمترین صحنه آن حفظ ارزش پول ملی در مقابل ارزهای دیگر است.

بروجردی افزود: «دولت باید اعتماد مردم را جلب کند؛ چون در مقطعی که نوسان دلار فزاینده می‌شود، مردم به سمت خرید دلار هجوم می‌آورند و سطح گسترده‌ای از ارز کشور در اختیار مردم قرار می‌گیرد. بانک مرکزی نتوانست تدبیر منطقی و هوشمندانه‌ای برای جذب سرمایه‌های ارزی سرگردان مردم اتخاذ کند. بنابراین نباید بی‌تدبیری و ناکارآمدی‌ها در دولت را پای تصویب نشدن CFT و پالرمو نوشت.»

او در ادامه گفت: «ما میلیون‌ها ایرانی خارج کشور داریم که به لحاظ مالی بسیار توانمند هستند و تمایل دارند که در ایران سرمایه‌گذاری کنند. وقتی فردی خارج از کشور بخواهد با ارز خود و بدون منشأ داخلی کالا وارد کند، چرا دولت کمکش نمی‌کند؟ نباید به این اکتفا کنیم که با لطایف‌الحیل نفت بفروشیم که پول آن را با سختی به کشور بیاوریم و یا به جای آن کالا بگیریم، اجازه دهیم ایرانیان خارج کشور که دوستدار نظام جمهوری اسلامی هستند بسیاری از نیازمندی‌ها از دارو تا مواد دیگر را وارد کنند و مشوق برایشان در نظر بگیریم. اما تا جایی که من مطلع هستم دولت برنامه‌ای در این زمینه ندارد.»

وی ادامه داد، دولت نباید طوری عمل کند که سرمایه‌ها فرار کنند و بعد آن را گردن CFT و پالرمو بیندازد. سیاستهای دولت اشکال جدی دارد و وضعیت ارز را افسارگسیخته کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم