برای ساده‌ترین صبحانه در ایران 10% درآمد ماهیانه باید هزینه شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گزارش شماره یکشنبه 11 اکتبر روزنامه شرق، نایب رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران می‌گوید طبقه متوسط جامعه ایران دارد به سمت طبقه فقیر حرکت می‌کند و طبقه فقیر در مسیر فقر مطلق قرار گرفته است.

این در حالی است که گزارش‌های میدانی از أوضاع معیشتی مردم در این روزهای کرونایی و تورم وحشتناک حاکی از افزایش قیمت‌ها و گرانی در این مدت چنان بر مردم فشار آورده، که بسیاری مجبور شده اند حتی از تامین نیازهای ضروری خود بزنند. فشار اقتصادی باعث کوچک شدن سفره مردم شده و در این مدت گروه گروه اعضای طبقه متوسط وارد طبقه ضعیف شده و اعضای طبقات ضعیف اقتصادی نیز مرز فقر مطلق را رد کرده اند.

ساده ترین و ارزان ترین صبحانه یک خانواده ایرانی نان و پنیر و چای شیرین است. اگر یک خانواده سه یا حتی چهار نفره برای یک وعده صبحانه خود دو نان بربری و یک قالب پنیر 250 گرمی مصرف کنند، آنگاه هزینه حدودی آنها برای یک روز (یک وعده صبحانه) چنین می‌شود:

2 عدد نان بربری 2 هزار تومان

250 گرم پنیر 8 هزار تومان

جمع مبلغ بالا 10 هزار تومان می‌شود. اگر این مبلغ را در30 ضرب کنیم، حاصل 300 هزار تومان می‌شود. حالا بیایید سراغ چای و شکر برویم. اگر هر خانواده در ماه 50 الی 60 عدد چای کیسه ای مصرف کنند در ماه حدود 20 هزار تومان باید هزینه چای کنند. قیمت شکر یا قند هم به ازای مصرف ماهیانه حدود 10 هزار تومان می‌شود.

البته نباید فراموش کرد که ما در این محاسبات کف قیمت را در نظر گرفته ایم. با وجود همه این موارد، میانگین هزینه ماهیانه یک خانواده کوچک برای صبحانه ساده (چای شیرین و پنیر و نان) حدود 330 الی 350 هزار تومان می‌شود. اگر فرض کنیم درآمد یک خانواده که فقط سرپرستش شاغل است 3 میلیون تومان(کف درآمد برای یک فرد شاغل) باشد، آنگاه هر خانواده با کف حقوق ماهیانه حدود 10 درصد درآمدش را باید فقط هزینه صبحانه (آن هم ساده ترین نوع آن) کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم