ایران؛ حادثه اصابت موشک به ناوچه کنارک به علت رعایت نکردن ایمنی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دادستان نظامی استان تهران اعلام کرد که در ماجرای شلیک به ناوچه کنارک، مقصر اصلی ناوچه بود و این حادثه به علت «عدم رعایت برخی تدابیر ابلاغی و نکات ایمنی از سوی ناوچه حادثه دیده و شرایط میدانی» روی داد.

حادثه شناور پشتیبان کنارک به دلیل برخورد موشک شلیک شده از ناوشکن جماران به این شناور در نزدیکی بندر جاسک رخ داد. در همان زمان گمانه‌زنی‌هایی درباره وجود «خرابکاری» در وقوع این حادثه مطرح شد. اما گزارشی که امروز در این باره منتشر شده چنین گمانه‌زنی‌هایی را منتفی کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، شنبه 10 اکتبر 2020، غلامعباس ترکی از احضار افرادی به عنوان «متهم» در رابطه با حادثه اصابت موشک به ناوچه کنارک خبر داد.

به گفته او، «هرگونه خرابکاری یا دخالت عوامل امنیتی در این حادثه منتفی است».

اصابت موشک به ناوچه کنارک 10 مه در جریان مانور نظامی ارتش در نزدیکی تنگه هرمز رخ داد، بر اساس اطلاعیه نیروی دریایی ارتش، در این حادثه 19 نفر کشته و 15 نفر مجروح شدند.

وب‌سایت «آجا» وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران، دو روز پس از وقوع این حادثه، در گزارشی ویدئویی، «نقص فنی موشک» یا «جنگ الکترونیک» را به عنوان دو عامل شلیک به ناوچه کنارک عنوان کرده بود.

در این گزارش«نقص فنی موشک تولید شده توسط صنعت» و «اشتباه در تشخیص هدف توسط سیکر موشک» به عنوان علت اصلی حادثه نام برده شد، ولی به «احتمال جنگ الکترونیک از سوی دشمن» نیز اشاره شده بود.

در همین رابطه، ارتش آمریکا موشک شلیک شده از ناو جماران به کنارک را «موشک کروز ضد موشک» معرفی کرد.

ارتش آمریکا همچنین با انتقاد از محل برگزاری مانور گفت شلیک اشتباه موشک در منطقه‌ای اتفاق افتاده که محل رفت و آمد انبوهی از کشتی‌های بین‌المللی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم