اعدام دستکم 209 نفر در 9 ماه نخست سال 2020 در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان حقوق بشر ایران شنبه 10 اکتبر به مناسبت روز جهانی مبارزه برای لغو اعدام، گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد نظام ایران در 9ماه نخست سال 2020، دستکم 209 نفر را اعدام کرده است.

بر أساس گزارش خبر گزاری ها، گزارش مز بور خاطرذ نشان کرده است که از این تعداد، پنج نفر زندانی سیاسی، دو نفر زندانی امنیتی و دو تن کودک بوده‌اند.

Advertisement

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، از جامعه مدنی خواسته که مخالفت خود را با مجازات بی‌رحمانه و غیرانسانی اعدام ابراز کنند.

«کانون مدافعان حقوق بشر در ایران» و «سازمان گزارشگران بدون مرز» نیز به مناسبت دهم اکتبر از حکومت ایران خواسته‌اند به اعدام‌ها و از جمله اعدام زندانیان عقیدتی پایان دهند.

«فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر» پیش از این، اعدام‌های بدون دادرسی در ایران را «لکه‌ای پاک نشدنی» در پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی نامید.

گفتنی است تازه‌ترین نمونه اعدام در ایران، مورد نوید افکاری بود که موجی از واکنش‌های اعتراضی در سطح داخلی و بین‌المللی ایجاد کرد.

ایران یکی از بالاترین آمارهای اعدام در سطح جهانی را دارد به طوری که بر اساس آخرین گزارش ها، بیش از 30 نفر نیز هم‌اکنون در نوبت اعدام درانتظارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم