از بغداد تا بیروت؛ بودجه 20 میلیون دلاری برای تهدید تظاهر کنندگان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پژوهشگران عراقی، گزارشی حساس را تهیه کردند که نشان می‌دهد با تظاهر کنندگان مسالمت جوی عراق با اعمال خشونت و به تامین هزینه خارجی برای تحریک علیه آنها، پاسخ داده شد. این گزارش در بردارنده جزئیاتی در مورد ارتش سایبری شبه نظامیان طرفدار ایران در عراق است.

این پژوهشگران تاکید کردند که شبه نظامیان طرفدار ایران به این منظور، میلیون‌ها دلار را صرف خرید و مدیریت پیج‌های فیک در شبکه‌های اجتماعی کردند. این شبکه‌ها همچنین هزاران حساب کاربری فیک و ده‌ها تارنمای اخباری برای تحریک علیه تظاهر کنند گان و تهدید روزنامه نگاران و رسانه‌ها را مدیریت می‌کنند.

این حساب‌های کاربری در کار حملات منظم و ناسزا گویی و تهدید کنشگران هستند تا از این راه، وانمود کنند که عراقی‌ها، مخالف کنشگران هستند ولی حقیقت امر از این قرار است که این‌ها صرفا مشتی حساب کاربری من در آوردی هستند که از سوی ارتش سایبری شبه نظامیان، مدیریت می‌شوند.

بر أساس این گزارش، این پیج‌ها اقدام به ستایش شبه نظامیان حوثی و حزب الله لبنان می‌کنند و این سیاست منحصر به عراق نیست بلکه در لبنان نیز همین رویه دنبال می‌شود. در سال جاری بیش از 20میلیون دلار در عراق و لبنان برای سازمان‌دهی ارتش‌های سایبری برای دفاع از ایران و حمله به تظاهر کنندگان لبنانی و عراقی هزینه شده است.

بر أساس این گزارش یکی از برجسته‌ترین پیج‌هایی که هزینه آن از سوی ایران تامین می‌شود، «ربع الله» و تیم «فاطمیون» است. در کنار آنها حساب‌های کاربری برای شخصیت‌های فیک و تحلیل گران سیاسی نزدیک به محور ایران نیز تامین هزینه می‌شوند.

پیج «صابری نیوز» از برجسته ترین حساب‌های کاربری از این دست است؛ بویژه پس نشر انحصاری ویدئو حمله راکتی به سفارت آمریکا و اردوگاه‌های عراقی. این شبکه به شکل گروه‌های مرکب از طرفداران ایران در واتساپ در جریان تظاهرات علیه دولت عبدالمهدی در عراق ،کار خود را آغاز کرد.

درپی پیشرفت کار شبکه، بودجه لازم از تهران از راه رسید و گسترش شبکه مزبور از طریق حساب‌های کاربری در توئیتر، فیسبوک و تلگرام ایجاد شد. صابری نیوز برای مدیریت حساب‌های کاربری فیک، شبکه‌ای از کارمندان را با حقوق تا 2 هزار دلار استخدام کرد.

از اساسی ترین حساب‌های کاربری این شبکه، «المستشار»، «السیده الاولی»، «صبیان السفاره» و «الحجی و الخال» است که همگی فیک هستند. این حساب‌های کاربری، پیام‌های تهدید آمیز را مستقیما برای معترضان و روزنامه نگاران ارسال می‌کنند؛ از جمله تهدید به قتل هشام الهاشمی نویسنده عراقی که عملا نیز با گلوله عوامل ناشناس کشته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم