.
.
.

دو عضو سنای آمریکا خواستار اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو عضو مجلس سنای آمریکا از دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه شامگاه چهارشنبه 7 اکتبر 2020 از دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده خواستند تا در پی گزارش‌هایی مبنی بر آزمایش سامانه دفاع موشکی S400 ساخت روسیه از سوی ترکیه و فعال‌سازی آن علیه جنگنده‌های یونانی ساخت آمریکا، تحریم‌هایی را بر آنکارا اعمال کند.

روزنامه آمریکایی «دهیل» با انتشار گزارشی بر وب‌سایت خود یادآور شد که قانون‌گذاران آمریکایی در سال‌های اخیر همواره نسبت به نگرانی‌ها درباره قرارداد خرید سامانه S400 روسیه از سوی ترکیه که عضو ناتو است، هشدار داده‌اند.

این نمایندگان خواستار آن شدند تا به موجب قانون تحریم‌های آمریکا برای ممانعت از صادرات تسلیحات روسیه، تحریم‌هایی علیه ترکیه که اقدام به خرید و راه‌اندازی سامانه S400 روسی و فعال‌سازی آن علیه جنگنده‌های یونانی ساخت آمریکا کرده، اعمال شود.

کریس وان هولن نماینده دمکرات و جیمز لنکفورد نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا چهارشنبه در پیامی به مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده گفتند « درباره گزارش‌های ویژه‌ مربوط به فعال‌سازی سامانه دفاع موشکی S400 روسیه از سوی ترکیه برای رصد جنگنده‌های F-16 بازگشته از رزمایش نظامی مشترک فرانسه، ایتالیا، یونان و قبرس که در اواخر ماه اوت گذشته در واکنش به تعدی‌های غیر قابل توجیه آنکارا در شرق دریای مدیترانه برگزار شده است، می‌نویسیم».

این دو نماینده خطاب به پمپئو ضمن دعوت به اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه به موجب قانون آمریکایی مبارزه با صادرات تسلیحات روسیه، خواستار آن شدند تا درباره فعال‌سازی سامانه S400 روسیه علیه جنگنده‌های F-16 ساخت آمریکا که به روسیه این امکان را می‌دهد تا به جمع‌آوری اطلاعات درباره اعضای پیمان ناتو بپردازد، تحقیق شود.

شایان ذکر است که ترکیه اولین محموله از سامانه موشکی S400 روسیه را سال گذشته دریافت کرد، اقدامی که به دنبال آن واشنگتن آنکارا را از ادامه مشارکت در برنامه ساخت جنگنده‌های «F-35» آمریکایی منع کرد.