.
.
.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران:16میلیارد یورو از ارزهای صادراتی به کشور بازنگشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حمید زادبوم، رییس سازمان توسعه تجارت ایران به تازگی گفت، حدود 16 میلیارد یورو از بدهی صادرکنندگان به چرخه اقتصاد این کشور برنگشته است.

به گزارش منابع خبری؛ زادبوم گفته است: «تاکنون حدود 16 میلیارد یورو از بدهی صادرکنندگان در سال‌های 97 و 98 به چرخه اقتصادی کشور بازنگشته است.»

موضوع برنگشتن ارزهای صادراتی به داخل ایران بعد از جهش یکباره قیمت ارز قبل از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام و تعیین قیمت دلار 4200 تومانی از سوی دولت حسن روحانی مطرح بوده است.

در شرایطی که ایالات متحده تحریم‌های فراگیری علیه ایران از جمله صادرات نفت این کشور اعمال کرده، خودداری صادرکنندگان از بازگشت همه منابع ارزی خود به داخل، به یکی از مشکلات بانک مرکزی ایران در تامین ارز دامن زده است.

قبل از این رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران 3 اکتبر ادعا کرد که امروز حتی اجازه واردات یک کپسول دارو به ایران نمی‌دهند و هیچ بانکی حتی یک دلار هم با این کشور مبادله نمی‌کند. محمدباقر نوبخت اعتراف کرد که «شرایط تحریم‌ها» و «وضعیت اقتصادی دولت» باعث ایجاد روزهای سختی برای ملت شده است.

به گفته او، کشوری که 120 میلیارد دلار درآمد ارزی برای تمشیت امورش صرف می‌شد امروز با چند میلیارد دلار باید مقاوم بماند.

نوبخت ادعا کرد که امروز حتی اجازه واردات یک کپسول دارو را نمی‌دهند و هیچ بانکی حتی یک دلار هم با ایران مبادله نمی‌کند.

همچنان ایرج حریرچی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین 5 اکتبر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت که درآمد ارزی ایران 115 میلیارد دلار کاهش یافته است.

حریرچی در این گفت‌وگو تایید کرد که ایران در سال‌های گذشته سالیانه 150 میلیارد دلار درآمد ارزی داشت که هم‌اکنون این درآمد با کاهش 115 میلیارد دلاری به 35 میلیارد دلار کاهش یافته است. او گفت: «در سال‌هایی که درآمد ارزی مناسب و خوب داشتیم؛ نزدیک به 120 میلیارد دلار فروش سالانه نفت و 30 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی، یعنی در مجموع 150 میلیارد دلار درآمد ارزی نصیب کشور می‌شد، اما در سال‌های اخیر به دلیل تحریم نفت و پایین آمدن قیمت آن، درآمد نفتی ما هم کاهش چشمگیری پیدا کرد.»

از هنگام خروج آمریکا از برجام سیر نزولی شدید ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی بی‌وقفه ادامه دارد به‌طوری که در چند روز اخیر از ارزش برابری دلار از 30 هزار تومان گذشت.

گفتنی است که گزارش بانک جهانی در ژوئن 2019 (خرداد 1398) رشد اقتصادی در ایران را منفی 4.5 درصد پیش‌بینی کرده‌است. در حالی که در ژانویه 2019 منفی 3.6 پیش‌بینی شده بود.

بانک جهانی دوم ژانویه گذشته (19 دیماه ) اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2019 نسبت به سال 2018 حدود 8.7 درصد کاهش یافته است. بر اساس ارزیابی بانک جهانی، در سال 2020 میلادی رشد اقتصادی ایران صفر درصد خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول در اکتبر جاری، رشد اقتصادی ایران در سال 2019 را منفی 9.5 درصد ارزیابی کرده بود.