.
.
.

ایران درباره درگیری آذربایجان و ارمنستان: تعرض به مرزهای‌مان را تحمل نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه 5 اکتبر با اشاره به درگیری جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نزدیکی مرزهای ایران گفت، آنها باید توجه داشته باشند که ایران نمی‌تواند درگیری در نزدیکی مرزهای خود به ویژه تعرض به مرزهای خود را تحمل کند.

سعید خطیب‌زاده گفت: «امیدواریم که هر دو طرف از ادامه جنگ و خشونت اجتناب کنند. توجه داشته باشند که ایران نمی‌تواند درگیری در مرزهای خود به ویژه تعرض به خاک خود را تحمل کند. این از خطوط قرمز ماست که مرزهای ما مورد تعرض حتی ناآگاهانه قرار نگیرد.»

خطیب زاده پیشتر 3 اکتبر در پی گزارش‌های مربوط به سقوط خمپاره و موشک در روستاهای مرزی ایران به ارمنستان و آذربایجان نسبت به کشیده شدن نبردهای جاری در منطقه ناگورنو قره‌باغ به خاک ایران، هشدار داده بود.

خطیب زاده در نشست خبری شنبه 3 اکتبر گفت: «تحرکات در مناطق مرزی کشورمان بطور جدی و با حساسیت تمام از سوی جمهوری اسلامی ایران در حال رصد بوده و در این ارتباط ضمن اعلام غیر قابل تحمل بودن هرگونه تعرض از سوی هر یک از طرف‌های درگیر در منطقه به خاک کشورمان، به همه طرف‌ها در زمینه مراقبت لازم در این خصوص هشدار جدی می‌دهیم».

20 خمپاره

رسانه‌های ایران روز جمعه 2 اکتبر خبر دادند که دستکم 20 خمپاره شلیک شده از سوی طرفین درگیری در نزدیکی روستاهای مرزی ایران، اصابت کرده است.

خمپاره‌ها به مناطق مرزی نزدیک به رودخانه ارس و روستاهای منطقه اصلاندوز اصابت کرده و منجر به زخمی شدن یک کودک و تخریب 6 واحد مسکونی شد.

شایان ذکر است که درگیری‌های میان ارتش آذربایجان و جنگجویان ارمنستانی در منطقه قره‌باغ که از روز 27 سپتامبر گذشته آغاز شده، امروز دوشنبه وارد نهمین روز خود شده و خشونت‌بارترین درگیری‌های میان دو طرف از سال 2016 تاکنون را رقم زده است.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان روز یکشنبه چهارم اکتبر 2020 در گفتگوی اختصاصی با العربیه تاکید کرد که کشورش در جنگ با ارمنستان در وضعیت هجومی قرار دارد و می‌کوشد سرزمین‌هایش را پس بگیرد.

او با تاکید بر اینکه «راه حل بحران، تن دادن به قطعنامه‌های شورای امنیت است» گفت: «اگر جامعه جهانی در اجرایی کردن قطعنامه‌هایش ناکام بماند، خود ما رأسا این کار را می‌کنیم».

علی‌اف با اشاره به اینکه «سرزمین‌های ما اشغال شده‌اند و به تلاش برای بازپس‌گیری آنها ادامه می‌دهیم»، گفت: «اگر ارمنستان عقب‌نشینی کند، برای آتش‌بس آماده‎ایم»

او همچنین ضمن رد اتهامات فرانسه درباره اعزام پیکارجویان اجاره‌ای به آذربایجان از طریق ترکیه خواستار ارائه مدارکی در این‌باره شد و گفت فرانسه باید به دلیل این اتهام از آذربایجان عذرخواهی کند.

رئیس‌جمهوری آذربایجان در همین‌باره اضافه کرد: «اتهامات فرانسه به آذربایجان درباره وجود پیکارجویان اجاره‌ای را نمی‌پذیریم ... ارتشی با 100 هزار سرباز داریم و پیکارجویان اجاره‌ای نداریم ... از فرانسه می‌خواهیم از ما عذرخواهی کرده و مسئولیت‌پذیر باشد»

او رئیس‌جمهوری ارمنستان را متهم کرد که اطلاعی از اوضاع ژئوپلیتیک ندارد و آذربایجان می‌کوشد که روابط طبیعی‌‌اش با ملت ارمنستان را از سر بگیرد.

علی‌اف مدعی شد که «یک میلیون آذربایجانی خواهان بازگشت به مناطق‌شان هستند » و « کشوری وجود ندارد که ناگورنا قره باغ را به عنوان یک کشور به رسمیت بشناسد»

بیشترین بازدید موضوعات مهم