.
.
.

وزیر خارجه ایران: رئیس جمهور نمی‌شوم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به تازگی در گفت‌وگویی با روزنامه کارگر تاکید کرد که نمی‌خواهد خود را در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده کاندید کند.

وزیر خارجه ایران در این مصاحبه گفت: «رئیس جمهور نمی‌شوم! عده‌ای از ترس کاندیداتوری من در انتخابات سال آینده مداوم در کار وزارت خارجه کارشکنی می‌کنند».

او در ادامه این گفت‌وگو گفت: «می‌خواهم مردم متوجه شوند که چه اتفاقاتی در کشور و توسط چه کسانی رقم خورده است».

ظریف گفت: «من هیچ وقت انسان رادیکالی در زندگی نبوده ام و همیشه واقع بینانه به وقایع نگریسته ام. سیستم سیاسی آمریکا را به خوبی می‌شناسم. این که آمریکایی‌ها امروز می‌گویند ما دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم یک دروغ محض است. چون نمی‌توانند این کار را انجام دهند چنین موضعی می‌گیرند.»

او با اشاره به آزادی زندانیان دوتابعیتی گفت: «موضوع آزادی جیســون رضائیان و آزاد شدن پول‌های ما دو پرونده جداگانه بود که در کنار مذاکرات ماه‌های آخر برای اجرای برجام، ولی به عنوان سه پرونده مستقل پیگیری شد و همزمان به نتیجه رسید.»

محمد جواد ظریف 24 سپتامبر در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری روسی اسپوتنیک در خصوص تبادل زندانیان با آمریکا تاکید کرده و گفته بود «ایران آمادگی مذاکره با آمریکا را ندارد؛ اما از طریق کشور ثالث مانند سوئیس آماده تبادل همه زندانیان دو تابعیتی هستیم».

ظریف همچنین تصریح کرد که ایران تمایلی برای مذاکرات مستقیم با دولت آمریکا ندارد و از دیگر دولت‌ها نظیر سوئیس استفاده می‌کند تا «نقشی مثبت را در این مسئله ایفا» کنند.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 25 سپتامبر، با بیان این که رژیم ایران می‌خواهد برای مذاکره تا بعد از انتخابات آبان صبر کند، هشدار داد در آن زمان توافق بسیار سخت‌تری در کار خواهد بود.

ترامپ گفت: «ایران و ونزوئلا هر دو خواهان مذاکره هستند، اما می‌خواهند تا بعد از انتخابات صبر کنند، چون من یک سال پیش گفتم حق انتخاب دارید، یا حالا مذاکره کنیم یا بعد از انتخابات». رئیس جمهوری آمریکا، در ادامه به تهران و کاراکاس هشدار داد که بعد از انتخابات، مواد توافق به مراتب دشوارتر و سخت‌گیرانه تر خواهند بود.

ترامپ پیش از این بارها از توافق هسته‌ای 2015 قدرت‌های جهانی با ایران انتقاد کرده و تاکید دارد دولت او هرگز اجازه نخواهد دادنظام ایران به سلاح اتمی دسترسی یابد.

گفتنی است که با فعال شدن مکانیسم ماشه و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران، آمریکا به روند افزودن افراد و نهادی ناقض حقوق بشر در ایران سرعت بخشیده و روز پنج‌شنبه 24 سپتامبر 2020 هم 2 فرد و 4 نهاد دیگر را تحریم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم