هشدار درباره کشیده شدن نبرد قره‌باغ به خاک ایران و دستگیری تظاهرکنندگان هوادار باکو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در پی گزارش‌های مربوط به سقوط خمپاره و موشک در روستاهای مرزی ایران به ارمنستان و آذربایجان نسبت به کشیده شدن نبردهای جاری در منطقه ناگورنو قره‌باغ به خاک ایران، هشدار داد.

خطیب زاده در نشست خبری شنبه 3 اکتبر گفت: «تحرکات در مناطق مرزی کشورمان بطور جدی و با حساسیت تمام از سوی جمهوری اسلامی ایران در حال رصد بوده و در این ارتباط ضمن اعلام غیر قابل تحمل بودن هرگونه تعرض از سوی هر یک از طرف‌های درگیر در منطقه به خاک کشورمان، به همه طرف‌ها در زمینه مراقبت لازم در این خصوص هشدار جدی می‌دهیم».

Advertisement

20 خمپاره

رسانه‌های ایران روز جمعه 2 اکتبر خبر دادند که دستکم 20 خمپاره شلیک شده از سوی طرفین درگیری در نزدیکی روستاهای مرزی ایران، اصابت کرده است.

به گفته خبرگزاری مهر خمپاره‌ها به مناطق مرزی نزدیک به رودخانه ارس و روستاهای منطقه اصلاندوز اصابت کرده و منجر به زخمی شدن یک کودک و تخریب 6 واحد مسکونی شد.

کلیپ ویدئویی نشر شده از سوی این خبرگزاری نیز نشان‌دهنده وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده در منطقه اصلان‌دوز در پی اصابت خمپاره است.

به گفته رسانه‌های ایرانی، پدافند هوایی ایران پهپادی را سه‌شنبه گذشته در نزدیکی مرزهای پرتنش آذربایجان سرنگون کرد؛ آنهم در حالی که تهران متهم به کمک تسلیحالتی به ایروان علیه باکو شده است.

ایران مفاد گزارش‌ها مبتنی بر انتقال کمک‌های تسلیحاتی از خاک خود برای ارمنستان را تکذیب می‌کند.

تظاهرات آذربایجانی‌‌های ایران

استان‌های ترک‌نشین ایران ظرف چند روز گذشته شاهد تظاهرات گسترده در حمایت از جمهوری آذربایجان و محکوم کردن جانبداری نظام ایران از ارمنستان بود.

رسانه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری اعلام کردند که ده‌ها تن از مشارکت‌کنندگان در راه پیمایی‌های گوناگون شهرهای آذربایجانی و همچنین تهران در حمایت از جمهوری آذربایجان در منازعه قره‌باغ دستگیر شده‌اند.

خبرگزاری هرانا جمعه 2 اکتبر اسامی 38 تن از بازداشتی‌های راه‌پیمایی‌ها در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین‌شهر، دامغان و زنجان را منتشر کرد.

دستگیری‌ها

به نوشته هرانا، «دستگیری‌ها در خیابان یا محل کار یا منازل صورت گرفت و بسیاری از بازداشت‌شدگان به کلی خشن از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند که در برخی حالات منجر به شکستن دست یا بینی دستگیرشدگان شد».

در همین اثنا سازمان عفو بین‌الملل در توئیت خود نوشت «نگرانی زیادی در خصوص گزارش‌های حاکی از دستگیری 20 کنشگر آذربایجانی در ایران وجود دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم