سازمان غذا و داروی ایران نسبت به فروش واکسن آنفلونزای تقلبی هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان غذا و داروی ایران در اطلاعیه‌ای نسبت به تبلیغ و فروش واکسن آنفلونزای تقلبی و قاچاق توسط افراد سودجو در بازار آزاد هشدار داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، دوشنبه 28 سپتامبر 2020 سازمان غذا و داروی ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «رعایت زنجیره سرد واکسن آنفلوانزا از الزامات نگهداری و حفظ کیفیت آن است، در صورت عدم رعایت آن، سلامت و اثربخشی واکسن مورد تأیید سازمان غذا و دارو نبوده و هیچ تضمینی در مورد عوارض احتمالی واکسن‌های غیرمجاز وجود ندارد».

در ادامه این اطلاعیه آمده است که توزیع واکسن آنفلونزا بین مراکز بهداشتی سراسر ایران طی روزهای اخیر آغاز شده و در فاز اول، گروه‌های پرخطر شامل (زنان باردار، بیماران صعب‌العلاج، مزمن و …) واکسن را به‌ طور رایگان دریافت خواهند کرد.

در ادامه سازمان غذا و داروی ایران تاکید کرد که «مردم به هیچ عنوان نباید اسیر تبلیغات عرضه این دارو در خارج از مراکز بهداشتی و داروخانه‌ها شوند» و سلامت این واکسن‌ها به‌هیچ‌عنوان «مورد تأیید» این سازمان نیست.

ایران، امسال نیز اقداماتی برای وارد کردن واکسن آنفلونزا انجام داده است. بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، محمد پاک‌مهر نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران روز گذشته اعلام کرد که قرار است 12 میلیون واکسن آنفلونزا به این کشور وارد شود و تاکنون نزدیک به یک میلیون و 300 هزار واکسن آنفلونزا وارد شده و قرار است به زودی 800 هزار واکسن آنفلونزای دیگر نیز به ایران وارد شود.

اما امسال نحوه توزیع این واکسن با حاشیه‌هایی همراه شد و برخی منتقدان نسبت به توزیع واکسن‌های اولیه وارد شده میان نمایندگان مجلس، اعتراض کردند.

محمود صادقی نماینده سابق مجلس ایران با انتقاد از اختصاص اولین محموله 1500 عددی واکسن آنفلوانزا به بهداری مجلس با قیمت دولتی اظهار کرد که این اقدام «نشانه فاصله حاکمیت از مردم» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید