وزیر خارجه ایران: تحریم‌ها و فشار اقتصادی بر شیوع کرونا تاثیر چشم‌گیری داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران یکشنبه 27 سپتامبر در گفت‌وگویی با خبرگزاری «راشیا تودی» گفت که تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی تاثیر چشم‌گیری در زمان کرونا در دو سطح داشته، یکی اینکه ایران نمیتواند دارو و واکسن بخرد، دوم اینکه بخاطر مشکلات اقتصادی، دولت نمیتوانست مانع کار رفتن مردم شود.

براساس گزارش خبرگزاری ایسنا، به نقل از «راشیا تودی»، ظریف درباره تاثیر تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر شیوع کرونا در ایران گفت: «تحریم‌ها و فشار اقتصادی تاثیر چشم گیری در دو سطح داشته است. اول این که ما نمی‌توانسیتم مانع سر کار رفتن مردم بشویم. ما نمی‌توانستیم مشوق‌ها و کمک‌های دولتی بلاعوض بیشتری برای ماندن مردم در خانه و کسب هزینه های زندگی انجام دهیم و خزانه دولت آن قدر پر نبود، بنابراین ما باید به آنها اجازه می‌دادیم که خودشان کسب درآمد کنند. این تصمیمی بود که باید می‌گرفتیم و تصمیم بسیار سختی بود که باید می‌گرفتیم.»

او در ادامه گفت: «سطح دوم خرید دارو و واکسن است. آمریکا اول از همه منابع مالی ما را با ممانعت از فروش نفت محدود کرد و دوم این که از داشتن دسترسی به پول خودمان جلوگیری می‌کند.»

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه 25 سپتامبر، با بیان این که رژیم ایران می‌خواهد برای مذاکره تا بعد از انتخابات آبان صبر کند، هشدار داد در آن زمان توافق بسیار سخت‌تری در کار خواهد بود.

ترامپ گفت: «ایران و ونزوئلا هر دو خواهان مذاکره هستند، اما می‌خواهند تا بعد از انتخابات صبر کنند، چون من یک سال پیش گفتم حق انتخاب دارید، یا حالا مذاکره کنیم یا بعد از انتخابات». رئیس جمهوری آمریکا، در ادامه به تهران و کاراکاس هشدار داد که بعد از انتخابات، مواد توافق به مراتب دشوارتر و سخت‌گیرانه تر خواهند بود.

ترامپ پیش از این بارها از توافق هسته‌ای 2015 قدرت‌های جهانی با ایران انتقاد کرده و تاکید دارد دولت او هرگز اجازه نخواهد دادنظام ایران به سلاح اتمی دسترسی یابد.

با فعال شدن مکانیسم ماشه و از سرگیری تحر یم‌ها علیه ایران، آمریکا به روند افزودن افراد و نهادی ناقض حقوق بشر در ایران سرعت بخشیده و روز پنج‌شنبه 24 سپتامبر 2020 هم 2 فرد و 4 نهاد دیگر را تحریم کرد.

اوفاک دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت امور خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه سید محمود ساداتی قاضی دادگاه انقلاب شیراز، محمد سلطانی قاضی دادگاه انقلاب مشهد، شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز، زندان ارومیه، زندان وکیل‌آباد مشهد و زندان عادل‌آباد شیراز را تحریم کرد.

قبل از آن، واشنگتن 21 سپتامبر 2020 وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی ایران را تحریم کرد.

براساس اعلام وزیر خزانه‌داری آمریکا سازمان انرژی اتمی ایران، مجتمع صنعتی ماموت و گروه صنعتی شهید همت به دلیل ارتباط با برنامه موشکی ایران تحریم شدند.

همزمان، رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی آمریکا هم از تحریم 25 شخصیت حقیقی و حقوقی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size