عباس عبدی: رئیس‌جمهور کناره‌گیری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عباس عبدی فعال سیاسی در ایران با بیان اینکه 10 ماه پيش پيشنهاد انتخابات زودرس رياست‌جمهوری را داده تاکید کرد که رئیس‌جمهور این کشور باید کناره‌گیری کند و اين نوع استعفا را نه اعتراضی بلكه راهگشا عنوان کرد.

عباس عبدی طی یادداشتی در روزنامه اعتماد، یکشنبه 27 سپتامبر 2020 نوشت: «10 ماه پيش پيشنهاد انتخابات زودرس رياست‌جمهوری را دادم، اصولگرايان كه در خلوت خود از اين ايده قند در دل‌شان آب مي‌شد، به علت تناقضات فكری و تحليلي، در خلوت با آن مخالفت كردند و حتی مخالفت شديدی كردند».

او «دوگانگی» را از «عجایب» سیاست در ایران دانست و تصریح کرد که «دوگانگی شديد جناح صاحب قدرت» فقط بايد در ايران دیده می‌شود.

عبدی، وضعيت روحانی برای مجلس جديد را مانند «استخوانی در گلو گير كرده» توصیف کرد که «نه می‌توانند آن را قورت دهند و اگر قورت هم دهند نمی‌توانند هضم كنند و نه می‌توانند آن را بالا بياورند» و مجبور به تحمل آن هستند.

این فعال سیاسی به یادداشت خود در تيرماه درباره رئیس‌جمهوری اشاره و تاکید کرد که «تحمل لازم نيست استيضاحش كنيد»، اما به گفته او اجازه اين كار را نيز ندارند يا توانش را ندارند.

او از گفت‌وگوهای رسمی يا غيررسمی ميان نمايندگان ايران و كاخ سفيد خبر داد و افزود: «اگرچه براساس شواهد و تحليل شخصی خودم به اين اخبار اطمينانی ندارم ولی در هر صورت اين مسيری است كه دير يا زود بايد برگزيد و مهم‌ترين عاملی كه می‌تواند بر آن موثر باشد، انتخابات امريكا و ويژگی صاحبان قدرت در ايران است».

او خواستار آمادگی ایران برای مواجهه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شد و تاکید کرد که اگر در ايران تغييری رخ ندهد، به سود ايران نيست.

عبدی پیشنهاد داد که برای حل مشکل مشاركت واقعی مردم افزایش یابد و همه نيروهای سياسی و اجتماعی به رسمیت شناخته شوند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه اصولگرايان غالب، قدرت و اراده استيضاح را ندارند پیشنهاد داد: «روحانی شخصا دست به كار شود، كنار رفتن نه به معنای اعتراض، بلكه به معنای گشودن راه‌ برای حل ماجرا».

او تاکید کرد که اين استعفاها «اعتراضی» نيست، بلكه راهگشا است و سرنوشت انتخابات آمريكا هر چه باشد «نيازمند مديريتی سياسی در ايران است كه برای آن برنامه داشته باشد».

عبدی افزود: «بهتر است كه مدنی رفتار شود و برای 10 ماه باقی ‌مانده شخص ديگری عهده‌دار حل اين مشكل شود. حداقل به خاطر مردم و كشور كاری بايد كرد. اگر برای حل مشكلات و گرانی آدرس كاخ سفيد داده می‌شود، در اين صورت كسی كه قادر به گفت‌وگو با آن نيست بايد كنار برود و راه را باز كند تا ديگران اقدام كنند. حداقل به خاطر كشور و مردم چنين كنيد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم