اختلاس 58 میلیون دلاری در ایران به بهانه وارد کردن واکسن آنفلونزا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عضو هیأت رئیسه مجلس ایران از اختلاس 58 میلیون دلاری که توسط یک شرکت نزدیک به دولت به بهانه وارد کردن واکسن آنفلونزا انجام شده خبر داد.

علیرضا سلیمی، جمعه 25 سپتامبر 2020 در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره ندادن سهم وزارت بهداشت از یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی گفت که با موافقت رهبر ایران مقرر شده بود که در دوران شیوع کرونا و برای جبران هزینه‌های وزارت بهداشت، یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برداشته شود.

به گفته او وقتی از صندوق توسعه ملی برداشتی صورت می‌گیرد قاعدتا باید به ریال تبدیل شود که این یک میلیارد یورو می‌تواند تورم شگفت‌انگیزی به همراه داشته باشد.

سلیمی با بیان اینکه در حال حاضر نیاز این کشور 16 تا 20 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا است اظهار کرد که فقط بین یک میلیون و 200 هزار تا یک میلیون و 600 هزار دوز واکسن وارد شده است.

او افزود: «‌شنیده‌هایم حاکی است که حدود 58 میلیون دلار به یک شرکت خاص اعطا شده که واکسن آنفلوانزا خریداری کند که البته این پول به کشور ترکیه رفته و هنوز نتوانسته‌اند واکسن را وارد کشورمان کنند. این در حالی است که ارز اعطایی به این شرکت با نرخ 4200 تومانی بوده و مجلس قطعا در این باره پیگیری‌های نظارتی را انجام خواهد داد».

این نماینده مجلس ایران تاکید کرد: «بایستی در باره اعطای این حجم ارز از کشور به یک شرکت خصوصی و نورچشمی شفافیت لازم از سوی سازمان غذا و دارو و آقایان واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور و نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه صورت گیرد و آنها پاسخ دهند چرا تاکنون این واکسن به کشور وارد نشده است».

این نماینده مجلس ایران تاکید کرد که ‌بایستی هر چه سریع‌تر سهم وزارت بهداشت از برداشت صندوق توسعه ملی جهت تزریق به بخش درمان تخصیص پیدا کند و کادر بهداشت و درمان نباید منتظر اضافه کار، پاداش، حقوق و کارانه باشند در حالی که با ویروس کرونا مبارزه می‌کنند.

او با بیان اینکه «دولت روزه سکوت گرفته» و حتی کار به جایی رسیده که وزیر بهداشت از رئیس‌جمهور ناامید شده و به سردار سپهید شهید حاج قاسم سلیمانی دلنوشته می‌نویسد، گفت: «چرا حسن روحانی که رئیس ستاد ملی مبارزه با کروناست پاسخگو نیست و تا این اندازه بی‌تفاوت است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید