ظریف: آماده تبادل زندانیان دو تابعیتی با آمریکا هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز پنجشنبه 24 سپتامبر در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری روسی اسپوتنیک در خصوص تبادل زندانیان با آمریکا تاکید کرد: «ایران آمادگی مذاکره با آمریکا را ندارد؛ اما از طریق کشور ثالث مانند سوئیس آماده تبادل همه زندانیان دو تابعیتی هستیم».

به گزارش خبرگزاری مهر او با تاکید بر این که ایران هیچ زندانی تک تابعیتی آمریکایی ندارد، گفت: «در حال حاضر آمادگی داریم که در کل دنیا تمام کسانی که توسط آمریکا در داخل خاک آمریکا یا با فشار آمریکا در سایر کشورها زندانی هستند را با زندانیانی که در ایران دو تابعیتی هستند، مبادله کنیم. امروز زندانی آمریکایی تک تابعیتی نداریم، دو زندانی آمریکایی داشتیم که مبادله کردیم».

ظریف همچنین تصریح کرد که ایران تمایلی برای مذاکرات مستقیم با دولت آمریکا ندارد و از دیگر دولت‌ها نظیر سوئیس استفاده می‌کند تا «نقشی مثبت را در این مسئله ایفا» کنند.

ظریف که برای دیدار و گفتگو با سرگئی لاوروف همتای روس خود در مسکو به سر می‌برد، در این مصاحبه گفت: «ایران و روسیه گفتگوهای بسیار خوبی در حوزه نظامی داشته اند و این گفتگوها همچنان نیز ادامه دارد. ما در بسیاری از موارد از خودکفایی دفاعی برخوردار هستیم. در برخی موارد هم که نیازهای جدی برای همکاری تسلیحاتی داریم، با دوستانمان در روسیه و سایر کشورهایی که براساس مقررات بین المللی آمادگی همکاری با ما را دارند، گفتگو کرده و این مذاکرات را با جدیت ادامه خواهیم داد. همکاری ایران با همسایگان علیرغم تحریم‌های غیر قانونی آمریکا ادامه داشته و ادامه نیز خواهد داشت؛ ایران به اجرای تعهداتش متعهد است».

تناقض‌گویی مقامات ایرانی درباره مذاکره با آمریکا

در حالی که برخی مقامات بلندپایه ایرانی مانند علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در ژوئن گذشته منکر هر گونه مذاکره میان ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان شد، سید عباس موسوی سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران، روز جمعه 5 ژوئن دیدار «بیل ریچاردسون» با محمدجواد ظریف درباره زندانی آمریکایی آزاد شده را تأیید کرد.

علی شمخانی روز جمعه 6 ژوئن در پیامی توئیتری ضمن رد اظهارات نمایشی رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد که در آینده هیچ مذاکره‌ای بین تهران و واشنگتن انجام نخواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، شمخانی گفت که تبادل اخیر زندانیان، نتیجه مذاکره با آمریکا نیست وهیچ مذاکره‌ای هم در راه نخواهد بود.

این درحالی است که عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز جمعه 6 ژوئن دیدار «بیل ریچاردسون» با محمدجواد ظریف درباره زندانی آمریکایی را تأیید کرد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه دیدار «بیل ریچاردسون» با محمد جواد ظریف درباره زندانی آمریکایی را تأیید کرد. موسوی در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: «این دیدار در ماه‌ها قبل انجام شده است».

موسوی تأکید کرد: «ما به تلاش‌های انسان‌دوستانه که منجر به آزادی گروگان‌های ایرانی در آمریکا و خارج از آن شود همواره پاسخ مثبت داده و استقبال کرده‌ایم.

موسوی روز 5 ژوئن گذشته هم درباره آزادی مایکل ری وایت تبعه آمریکا، که از سوی ایران به اتهام «جرایم امنیتی و نیز شکایت شاکیان خصوصی» به زندان محکوم شده بود گفت: «با جلب رضایت مادی و معنوی شاکیان خصوصی توسط آقای وایت، نامبرده در مورد سایر جرایم خود مشمول «رافت اسلامی» شده و با توجه به گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود و با نظر داشت ملاحظات حقوق بشری، امروز پنج‌شنبه (۱۵ خرداد) با حکم قاضی پرونده آزاد و از کشور خارج شد».

«مایکل وایت»، سرباز قدیمی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا که سال 1397 در مشهد دستگیر شده بود پس از گذشت 683 روز از دستگیری‌اش و پس از برگزاری دادگاه و متهم شناخته شدن، با دکتر مجید طاهری که محکوم به 16 ماه حبس به بهانه نقض تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران شده و در بازداشت آمریکائیان بوده، مبادله شد.

هنگام دستگیری «وایت»، رسانه‌ها حضورش در مشهد را دیدار با نامزد مشهدی‌اش ذکر کردند و اسفند 1397 بود که دادستان وقت مشهد، غلامعلی صادقی درخصوص بازداشت مایکل وایت گفت پرونده وی شاکی خصوصی و عمومی دارد، صادقی همچنین وجود اتهام امنیتی نسبت به این سرباز قدیمی آمریکا را تأیید کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید