ایران مدعی ساخت هواپیمای مسافربری تا 5 سال آینده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جانشین وزیر دفاع ایران ادعا کرد که در این کشور اقداماتی در زمینه طراحی، تحقیق و توسعه در حوزه هواپیمای مسافربری انجام شده و این موضوع در برنامه پنج ساله آینده ایران قرار دارد.

ایران طی سال‌های اخیر بارها ادعای ساخت هواپیمای مسافربری را مطرح کرده است، امروز نیز یکی دیگر از مسئولان در وزارت دفاع این کشور درباره این موضوع اظهارنظر کرد. قاسم تقی‌زاده جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، سه‌شنبه 22 سپتامبر 2020، درباره زمان به نتیجه رسیدن پروژه ساخت هواپیمای مسافربری بومی، مدعی انجام اقداماتی در دفاتر طراحی، تحقیق و توسعه در حوزه هواپیمای مسافربری در این کشور شد و افزود: «این موضوع در برنامه پنج ساله آینده ما قرار دارد. شما به یاری خداوند خبرهای خوبی را در این رابطه خواهید شنید».

تقی‌زاده در ادامه از رونمایی از سامانه مجید که به گفته او «یکی از سامانه‌های بسیار ممتاز» در ایران است خبر داد.

او همچنین ادعا کرد که این سامانه با برخورداری از ویژگی‌هایی همچون «تحرک و چابکی بالا» در رده سامانه‌های پدافند بومی ساخت جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.

ایران در حالی موضوع ساخت هواپیما در داخل این کشور را مطرح کرده که چنین پروژه‌هایی هیچگاه در یک کشور به تنهایی انجام نشده است چرا که این حرکت اصلا صرفه زمانی و هزینه‌ای لازم را ندارد. همچنین به نظر نمی‌آید که تکنولوژی ساخت چنین پروژه‌ای در صنایع این کشور وجود داشته باشد.

در چنین پروژه‌ای معمولا تیم‌های طراحی و ساخت حرفه‌ای از نقاط مختلف دنیا در شرکتی که قصد ساخت دارد، گرد هم می‌آیند، امری که در ایران امکان تحقق ندارد.

همچنین یکی از موانع اصلی در به ثمر رسیدن چنین پروژه‌ای، تحریم‌های قطعات لازم برای ساخت هواپیما و تحریم‌های مالی است که علیه ایران اعمال شده و جانشین وزیر دفاع ایران هیچ اشاره‌ای به آن نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید