واشنگتن: گذشته ایران به عنوان بزرگترین حامی تروریسم مخوف است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آمریکا روز دوشنبه 21 سپتامبر 2020 بر التزام خود برای مقابله با تهدیدهای که برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی صلح و امنیت جهانی را با آن مواجه کرده‌اند، تاکید کرد.

دان برویلت وزیر انرژی آمریکا در نشست شورای عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بروکسل گفت که گذشته ایران به عنوان بزرگترین حامی تروریسم مخوف است و این کشور در زمینه همکاری کامل با آژانس نیز سابقه خوبی ندارد.

فرانسه، ژاپن و آلمان هم از ایران خواستند به نقض توافق هسته‌ای پایان داده و به تعهدات کامل خود بر اساس توافق برجام بازگردد.

سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات متحده عربی، امروز دوشنبه از ایران خواست تا همه تعهدات هسته‌ای خود را به اجرا گذاشته و ضمن همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، کلیه اشکالات مرتبط با فعالیت هسته‌ای خود را حل و فصل کند.

المزروعی که در نشست عمومی انرژی هسته‌ای سخنرانی می‌کرد افزود که رویکرد هسته‌ای که کشورش پس از افتتاح نخستین کارگاه هسته‌ای خلیجی در پیش گرفته شفاف است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 21 سپتامبر 2020، چند روز پس از فعال‌سازی مکانیسم ماشه و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران، فرمانی اجرایی را امضاء می‌کند که به دولت این کشور اجازه می‌دهد هر کسی با ایران همکاری کند را تحریم کند.

آمریکا روز یکشنبه اعلام کرده بود که ایران مواد هسته‌ای کافی برای ساخت بمب تا پایان سال جاری را در اختیار دارد و از این رو 24 فرد و نهاد مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را تحریم کرد.

یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی روز یکشنبه فاش کرد که واشنگتن بیش از 24 فرد و نهادی مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و تسلیحات کلاسیک ایران را تحریم می‌کند.این مقام آمریکایی همچنین از آغاز همکاری‌های ایران و کره‌شمالی در زمینه موشک‌های دوربرد خبر داد.

ساموئل وربرگ سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا هم به العربیه گفت که واشنگتن حق دارد تحریم‌ها علیه ایران را از سرگیرد و واشنگتن با همپیمانان اروپایی‌اش درباره خطرات ناشی از ایران برای منطقه و جهان اتفاق نظر دارد.

پیش از این مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا از فعال‌سازی مکانیسم ماشه و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران خبر داده و هشدار داده بود که واشنگتن متخلفان را مجازات خواهد کرد.

پمپئو در نامه‌ای که روز یکشنبه منتشر کرد، نوشته: «در روزهای آینده، ایالات متحده طیف وسیعی از اقدامات بیشتر را برای تقویت اجرای تحریم های سازمان ملل و پاسخگو دانستن متخلفین، اعلام خواهد کرد. کارزار فشار حداکثری ما علیه رژیم ایران تا زمانی که ایران با ما به یک توافق جامع برای مهار تهدید های تکثیر سلاح و جلوگیری از گسترش هرج و مرج، خشونت و خونریزی نرسد، ادامه خواهد یافت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید