وکیل خانواده افکاری: چرا قاضی شاهد پرونده نوید را به دادگاه احضار نکرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسن یونسی وکیل خانواده افکاری عصر روز شنبه 19 سپتامبر در توییتی نوشت، چرا قاضی دادگاه با وجود اصرار نوید افکاری، شاهین ناصری شاهد پرونده او را به دادگاه احضار نکرد؟

یونسی در این توییت نوشت، شاهین ناصری «شاهد پرونده» نوید افکاری ناپدید نشده و در یک بند دیگر در زندان است اما چرا قاضی دادگاه با وجود اصرار نوید افکاری این شاهد را به دادگاه احضار نکرده است؟

Advertisement

قبل از این مهدی محمودیان فعال سیاسی در ایران ادعا کرد، فردی که شهادت داده بود نوید افکاری در حین بازجویی شکنجه شده، ده روز است که ناپدید شده است. محمودیان ادعا کرد که از حدود 10 روز به این طرف این فرد ناپدید شده و خانواده‌‌اش از او خبری ندارند. براساس گفته‌های محمودیان، «او را تحویل همان نهادی داده‌اند که او علیه مامورین آن شهادت داده بود.»

از سوی دیگر روز گذشته (جمعه 18 سپتامبر) اکانت توئیتری وریا غفوری پس از اعتراض به اعدام نوید افکاری بسته شد. وریا غفوری کاپیتان استقلال که پیش از این نیز با بعضی از توئیت‌هایش خبرساز شده بود، این بار نیز اکانتش در پی اعتراض به اعدام نوید افکاری بسته شد.

او در توئیت خود نوشت: «فکر، اندیشه و آزادی، قابل اسارت نیست نه با زندان نه با اعدام» کاپیتان تیم استقلال تهران افزود: «ذات انسان مطالباتی دارد که هیچ‌وقت خاموش نمی‌شود».

برخی گزارش‌های تایید نشده حاکی است از آن است که وزارت ورزش ایران و سپاه بر این بازیکن فشار آورده تا این توئیت را حذف کند اما او حاضر به انجام این کار نشده و به جای آن اکانت خود را از دسترس خارج کرده است.

نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی و از معترضان اعتراضات مرداد 97 بود. او به ادعای قوه قضاییه ایران به خاطر شرکت در این اعتراضات در شیراز، دستگیر و به اتهام محاربه و همچنین قتل یک مأمور امنیتی در جریان این اعتراضات و فهرستی از اتهامات دیگر به دو بار اعدام، 6 سال و 6 ماه حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

او در صبح روز شنبه 12 سپتامبر به‌ طور ناگهانی و بدون اینکه آخرین دیدار را با خانواده خود داشته باشد، در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شد. او که در هنگام اعدام 27 سال داشت، در گذشته دارای چند عنوان قهرمانی کشتی کشوری بوده‌ است.

نوید افکاری ساعاتی پیش از اعدام در گفت‌و‌گویی تلفنی با نزدیکان خود گفته بود ماموران به او گفته اند فردا به تهران منتقل می‌شود اما ساعاتی بعد. ماموران اعلام کردند که وی اعدام شده است.

این اقدام قوه قضاییه افکار عمومی را به شدت جریحه‌دار کرد و انتقادات گسترده‌ای در پی داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم