واکنش تهران به ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم‌های بین‌المللی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران یکشنبه 20 سپتامبر در واکنش به اعلام آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور گفت، پیام تهران به واشنگتن روشن است، دست از یاغی‌گری بردار.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، خطیب‌زاده در نشست خبری گفت: «ایالات متحده فقط یک یاغی‌گری دیگر را به لیست گردن کشی‌هایش اضافه کرده که هیاهویی برای هیچ است.»

او در ادامه گفت: «پیام تهران به واشنگتن روشن است: به جامعه جهانی و تعهدات خود برگرد، و از یاغی گری و سرکشی دست بردار، جامعه جهانی تو را خواهد پذیرفت.»

این در حالی است که در پیامی به دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده 6 سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی جمعه 18 سپتامبر 2020 خواهان اعمال تحریم‌هایی بر همه بخش‌های مالی ایران شدند.

در حالی که دولت آمریکا همچنان به اعمال فشارهای حداکثری علیه ایران ادامه می‌دهد، شامگاه جمعه 6 سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در نامه‌ای به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواهان آن شدند که بر اساس دستورالعمل اجرایی صادره در آغاز سال جاری تحریم‌هایی را علیه کلیه بخش‌های مالی ایران اعمال کند.

این نامه که روز جمعه منتشر شده به امضای هر کدام از تام کوتون از ایالت آرکانزاس، جان کورنین از ایالت تگزاس، تد کروز از ایالت تگزاس، مارکو روبیو از ایالت فلوریدا، ریک اسکات از ایالت فلوریدا و تام تیلی از ایالت کارولینای شمالی رسیده است.

بر اساس دستورالعمل اجرایی شماره 13902 که توسط دونالد ترامپ در 10 ژانویه 2020 امضای شده به وزارت‌خانه‌های خارجه و دارایی آمریکا اجازه داده می‌شود تا تحریم‌های بیشتری را بر بخش‌های اقتصادی ایران اعمال کنند.

این سناتورهای جمهوری‌خواه ضمن تحسین رویکرد دولت دونالد ترامپ در قبال رژیم ایران از رئیس جمهوری آمریکا خواستند تا حلقه فشارها را بر رژیم تهران برای نشاندن آن بر سر میز مذاکرات تنگ‌تر کند.

تحریم 14 بانک ایرانی

در نامه سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی ضمن اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه بانک مرکزی ایران آمده که علی‌رغم تحریم‌های مالی اعمال شده علیه ایران دست‌کم 14 بانک ایرانی همچنان با شبکه حواله‌های مالی شرکت معاملات مالی سویفت که شریان مهم اقتصادی برای نظام است، مرتبط هستند.

در بخش پایانی این نامه سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی همچنین آمده که « چنانچه 14 بانک ایرانی باقی‌مانده هدف اعمال تحریم‌های آمریکایی واقع شوند، رژیم ایران به طور کامل از سیستم‌های مالی جهان منزوی خواهد شد، و توان رژیم برای حمایت مالی از نفوذ شرارت‌‌آمیز آن در منطقه به میزان زیادی محدود خواهد شد».

تحریم تسلیحاتی ایران

نامه سناتورهای جمهوری‌خواه به ترامپ پس از آن است که «رویترز» جمعه اعلام کرد، ترامپ عزم آن دارد تا فرمان اجرایی جدیدی را برای مجازات هر طرفی که تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران را نقض کند، صادر کند.

شایان ذکر است ایالات متحده آمریکا در ماههای اخیر تلاش‌ها کرده تا از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران بر مبنای قطعنامه 2231 شورای امنیت، ممانعت کند اما اغلب اعضای شورای امنیت از تلاش‌های آمریکا در این زمینه حمایت نمی‌کنند.

از سوی دیگر علی اکبر ولایتی مشاور علی خامنه ای در أمور بین المللی شنبه 19 سپتامبر تاکید کرد که ایران هیچ ارتباط قابل‌قبولی به‌لحاظ تجاری یا پولی با اروپا ندارد؛ زیرا آنها به‌تَبَع دعوت آمریکا علناً ایران را تحریم عمومی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید