آمریکا ماشه را چکاند، ریال ایران بر زمین افتاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ساعاتی پس از اعلام فعال‌سازی مکانیسم ماشه و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران از سوی ایالات متحده آمریکا، ریال پول ملی ایران پایین‌ترین سطح از ارزش خود در مقابل ارزهای خارجی و به ویژه دلار آمریکا را به ثبت رساند و به قیمت 273 هزار ریال در ازای هر دلار معامله شد.

براساس گزارش رسانه‌هایی که به رهگیری معاملات ارزی در بازارهای غیررسیمی می‌پردازند، ریال ایران روز یکشنبه 20 سپتامبر 2020 پایین‌ترین قیمت خود را ثبت کرد و در بازارهای تهران به قیمت 27 هزار و 300 تومان معادل 273 هزار ریال در ازای هر دلار فروخته شد.

Advertisement

در اولین روز کاری دولت حسن روحانی در 4 آگوست 2013 قیمت هر دلار آمریکا 2 هزار و 478 تومان بود. در اولین روز بعد از امضای برجام در 14 ژوئیه 2015 قیمت دلار به 3 هزار و 864 تومان رسید و در اولین روز پس از خروج آمریکا از برجام در 18 می 2018 قیمت دلار به 6 هزار و 450 تومان رسید. ریال پول ملی ایران از آغاز سال 2020 تا کنون بیش از 49 درصد ارزش خود را از دست داده است.

ایران فعال‌سازی مکانیسم ماشه از سوی آمریکا را محکوم کرد و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل هم روز یکشنبه اعلام کرد نمی‌تواند در زمینه اعلام آمریکا اقدامی بکند.

تروئیکای اروپایی شامل آلمان، فرانسه و بریتانیا هم در بیانیه مشترکی اعلام کردند که هر تصمیم و یا اقدامی برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی ارزش قانونی ندارد، با این حال یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی فاش کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه 21 سپتامبر یک فرمان اجرایی امضاء خواهد کرد که به آمریکا اجازه تحریم طرف‌های غیرآمریکایی که در زمینه تسلیحات کلاسیک با این همکاری کنند را می‌دهد

بیشترین بازدید موضوعات مهم