ممانعت از حضور مردم بر سر مقبره افکاری و انتقال شاهد شکنجه او از زندان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

موضوع اعدام نوید افکاری کشتی گیر ایرانی که از سوی بسیاری از سازمان‌های حقوقی جهان و کشورها محکوم شد، هنوز هم در حال ایجاد واکنش‌های داخلی و بین المللی است.

گزارش‌های رسیده از روستای سنگر، زادگاه نوید افکاری در نزدیکی شیراز حاکی از آن است که نیروهای امنیتی در چندین نقطه نزدیک به این روستا، انتشار یافته و جاده های منتهی به محل دفن افکاری را بسته اند.

جمعی از عزاداران و تسلیت گویندگان کشتی گیر ایرانی پنجشنبه 18 سپتامبر با حضور بر سر مقبره او اقدام به پاشیدن گل بر قبر وی کرده و شعار «نوید قهرمان، راهت ادامه دارد» را سر دادند.

فضای به شدت امنیتی

به گفته امیر ابتهاج (روزنامه نگار) که درمراسم حاضر بود، بعد از گذشت یک روز از این مراسم، جاده های منتهی به مقبره نوید افکاری بسته بود.

وی در توئیت خود نوشت: «امشب(شامگاه جمعه) نیروهای امنیتی که در تعداد زیاد حضور داشتند اقدام به بستن جاده محل قبر نوید در روستای سنکر کردند».

به گفته وی: «گفته می شود که نیروهای امنیتی اکنون در روستای سنگر حضور دارند تا جلوی بروز هر گونه حادثه احتمالی را بگیرند و لذا فضای این روستا در حال حاضر بشدت امنیتی است».

انتقال یافتن شاهد شکنجه

در همین اثنا منابع قضایی خاطر نشان کردند که شاهین ناصری زندانی زندان عادل آباد که طی پیامی در 31 اکتبر 2019 گفته بود شاهد شکنجه نوید افکاری بوده، از روز پنجشنبه 17 سپتامبر از زندان عادل آباد به مقر اداره آگاهی شیراز انتقال یافته است.

گفتنی است که اعدام نوید افکاری با موجی از اعلام محکومیت در سطوح مختلف مواجه شده و واکنش ها به این اعدام همچنان ادامه دارد. خانواده افکاری هنوز هم زیر فشار قرار داشته و وحید و حمید دو برادر او همچنان بازداشت هستند.

اعدامی که جهان را شوکه کرد

شایان ذکر است که ایران شنبه گذشته اجرای حکم اعدام در حق نوید افکاری کشتی گیر ایرانی به جرم قتل کارمند دولت در ارتباط با «اغتشاشات» تابستان 2018 را اعلام داشت و به درخواست های بین المللی برای عدم اجرای حکم اعدام وی، وقعی ننهاد که برای کمیته بین اللی المپیک، شوکه کننده بود.

نوید افکاری(27 ساله) در سپتامبر 2018 به اتهام به قتل رساندن یک کارمند دولتی به ضرب چاقو در شیراز بازداشت شد.

پرونده نوید افکاری از آغاز سپتامبر جاری با صدور حکم اعدام درحق وی به جرم ارتکاب قتل عمد، توجه محافل داخلی و جهانی را به خود جلب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید