پمپئو: اعدام نوید افکاری نفرت انگیز بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در توئیت خود با اشاره به اعدام نوید افکاری ضمن استقبال از اقدام رهبران جهان در لغو دیدارهای‌شان با جواد ظریف، گفت که وحشیگری رژیم ایران باید عواقبی در پی داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه 16 سپتامبر در توئیت خود گفت: «روز شنبه، دولت جواد ظریف یک مرد جوان را - پس از شکنجه وحشیانه - اعدام کرد تا از این طریق معترضان ایرانی را بترساند. اعدام نوید افکاری، اقدامی نفرت‌انگیز بود».

پمپئو افزود: «دموکراسی‌های سرتاسر جهان وظیفه اخلاقی دارند تا قاطعانه عمل کنند و وحشیگری رژیم را نپذیرند. وحشیگری رژیم ایران باید عواقبی در پی داشته باشد. رهبران جهان گام مهم اول را برداشته‌اند و دیدارهای ظریف را لغو کرده‌اند».

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «تا زمانی که ایران برادران نوید را از زندان آزاد کند و تمامی شهروندان خارجی که به ناحق دستگیر شده‌اند را باز گرداند، آن ملاقات ها نباید دوباره برنامه‌ریزی شوند».

شایان ذکر است که گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد دوشنبه 14 سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای اعدام شتاب‌زده نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، را شدیدا محكوم كردند.

در بیانیه گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل با استناد به اظهارات نوید افکاری مبنی بر شکنجه از طریق ضرب و جرح با استفاده از چوب و باتون، کشیدن کیسه پلاستیکی روی سر او تا آستانه خفگی، و ‌ریختن الکل در بینی‌، آمده است: «ما از این اتهامات جدی شکنجه که در موردشان تحقیق نشده است، پخش اعتراف اجباری او‌ توسط تلویزیون دولتی، و برپایی دادگاه‌های غیرعلنی و مخفیانه پریشان‌خاطر شده‌ایم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم