ربیعی در خصوص پرونده افکاری: دولت اطلاعی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی دولت ایران از گزارش‌ «شکنجه» و «شیوه اجرای حکم اعدام» نوید افکاری در زندان شیراز اظهار بیاطلاعی نمود.

علی ربیعی سه شنبه 15 سپتامبر در مصاحبه مطبوعاتی در پاسخ به پرسش مرجان زهرانی، خبرنگار اعتماد که از سخنگوی دولت پرسید با توجه به «نقش وزارت اطلاعات» در پرونده و همچنین جنجال ایجاد شده پیرامون موضوع، «چرا دولت در قبال پرونده مهم امنیتی و سیاسی نوید افکاری سکوت کرد و این که آیا دولت که «مدعی حقوق شهروندی» است نمی‌خواهد درباره ابهام‌های مطرح شده در زمینه اعدام نوید افکاری از جمله ادعای وکلا درباره اقرار تحت شکنجه و «گزارش‌ها درباره شیوه اعدام او که به نظر می‌رسید قانونی نبوده» کمیته تحقیقی تشکیل دهد، گفت: فرآیند پیگیری پرونده در حیطه اختیارات دولت نیست و از اختیارات قوه قضاییه است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال گفت: «آنطور که قوه محترم قضائیه اعلام کردند اساسا جرم این فرد مربوط به سال 1397 است و مربوط به قتل بوده و شاکی خصوصی داشته است. فرآیند پیگیری پرونده هم در حیطه اختیارات دولت نیست و از اختیارات قوه قضاییه است. آنها حتما دنبال کردند و من واقعا از کم و کیف مطالبی که شما می گویید، اطلاعی ندارم که در این مسیر، تعابیری که به کار بردید، آیا رخ داده یا نداده و امکان دسترسی به اطلاعات هم برای ما وجود ندارد. قوه قضاییه کارش را انجام می‌دهد و حتما اطلاع‌رسانی صحیح را در این زمینه خواهد داشت».

ربیعی افزود که درباره آن بخشی که مربوط به حقوق شهروندی است، «اگر موضوعی باشد حتما دنبال می‌شود.»

سخنگوی دولت همچنین درباره اعتراض جهانی به اعدام نوید افکاری در انتهای سخنانش اضافه کرد: «آمریکا هیچ وقت به نفع دموکراسی در ایران عمل نمی‌کند و بیشتر به مغشوش کردن فضای داخلی می‌پردازد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم